Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomża – słoneczne miasto?

W połowie lipca informowaliśmy o planach budowy w Łomży przy ul. Grabowej elektrowni słonecznej o powierzchni około 5 hektarów. Okazuje się, że dwie kolejne mniejsze elektrownie słoneczne planowane są na działkach pomiędzy terenami przylegającymi do Al. Legionów i Szosy do Mężenina. Urzędnicy z ratusza wydali już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch elektrowni fotowoltaicznych (słonecznych) o mocy do 2 MW każda.

Powierzchnia działki na na której planowana jest realizacja elektrowni wynosi ok. 4,2 ha. Projektowane elektrownie słoneczne składać się mają z zespołów paneli fotowoltaicznych, osadzonych na stelażu aluminiowym i zakotwionych bezpośrednio w gruncie. 
Panele fotowoltaiczne to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne do przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Rozmieszczone mają być w rzędach, przy czym szerokość rzędu paneli ma wynosić do 3m, długość do 110 m, a wysokość konstrukcji od poziomu gruntu do 3m. 
Na działce za „Polmozbytem” zaplanowano instalację ok. 16 tysięcy sztuk paneli fotowoltaicznych typu GEORYT SOLAR GP-250W, współpracujących z 64 inwerterami (przetwornicami) typu Fornius 60kW. Łączna moc projektowanych elektrowni słonecznych wynosi do 4000 kW. 
Energia elektryczna produkowana przez elektrownię ma być dostarczana linią SN do położonej w sąsiedztwie stacji transformatorowo-rozdzielczej GPZ Łomża 1 (do sieci energetycznej PGE S.A). 

Miasto decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tych elektrowni słonecznych wydało na wniosek warszawskich Bastecor i Windfarm. Pierwsza z nich w połowie lipca  otrzymała już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę słonecznej elektrowni o mocy do 4 MW na działce o powierzchni około 5 hektarów przy ul. Grabowej na osiedlu Łomżyca.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę