Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńscy DJ-e na bulwarach

DJ-e z łomżyńskiego kolektywu Utopia Podlasie po raz trzeci zagrali w Porcie Łomża. Zaprezentowali progresywny deep house, grany z płyt winylowych i CD oraz miksowany na żywo. Wystąpili: DJ Karol Wiśniewski, DJ Królik oraz DJ Critical. Był też duet DJ-ów B2B – wspólny występ Kasi T. & Mak T. – Gramy nowoczesną muzykę elektroniczną z gramofonów, CD playerów i syntezatorów! – podkreśla Katarzyna Brzostowska. – Staramy się nie iść w komercję, ale prezentować ludziom coś zupełnie innego, niż leci w radiu. Jesteśmy takim bardziej alternatywnym odłamem na łomżyńskiej scenie klubowej.

Utopia Podlasie to istniejąca od dwóch lat grupa przyjaciół zafascynowanych alternatywną muzyką elektroniczną. Początkowo grali i tworzyli tylko dla własnej przyjemności, by stopniowo zacząć wychodzić do publiczności i coraz częściej występować na żywo.
– Muzyki elektronicznej słucham już około 8 lat – mówi Katarzyna Brzostowska. – Zawsze marzyłam o tym, żeby grać, ale nie miał mnie tego kto nauczyć. W końcu przełamałam się, poprosiłam jedną z osób z tego kolektywu i załapałam bakcyla! 
– Nie określam siebie mianem DJ-a – dodaje Karol Wiśniewski. – Jestem kolekcjonerem płyt winylowych. Słuchając ich w pewnym momencie stwierdziłem, że fajnie byłoby to łączyć, coś wyciągniętego z jednego utworu podłączyć pod drugi. Postanowiłem zacząć miksować, kupiłem gramofony, sprzęt, zacząłem zbierać płyty. Potem stwierdziłem, że samemu w domu fajnie się gra, ale nawet nie ma z kim pogadać na temat muzyki. Wtedy poznałem ludzi z kolektywu Utopia Podlasie i okazało się, że świetnie się dogadujemy. Postanowiliśmy coś zrobić wspólnie i ponad rok temu zaczęły się pierwsze imprezy, powiedzmy prywatki.  Przekonaliśmy się wtedy, że ludziom się to podoba i graliśmy coraz więcej. 
A to z agregatem gdzieś w szczerym polu, na działkach, aż do pomysłu pokazania tego, co robimy, większej publiczności.
Imprezy z cyklu „Bassline” cieszyły się sporą popularnością nie tylko w łomżyńskich lokalach, bo  DJ-e z Utopia Podlasie występowali też w klubach Warszawy, Olsztyna czy Białegostoku. Wtedy pojawił się pomysł plenerowych imprez z nowoczesną muzyką na łomżyńskich bulwarach. Inicjatywa młodych ludzi spotkała się z aprobatą Urzędu Miasta i w czerwcu odbyła się pierwsza impreza z tego cyklu. Druga była w lipcu i co ciekawe, mimo tego, że obie niefortunnie zbiegły się w czasie z innymi imprezami (Dni Łomży, Gościniec), było na nich więcej publiczności niż w ostatnią sobotę. Mimo tego młodzi DJ-e zaprezentowali bardzo urozmaicony program, ukazujący różne odcienie nowoczesnej muzyki tanecznej i klubowej, często w eksperymentalnym wydaniu.
– Włożyłam w to sporo pracy, bo tylko na pozór wydaje się, że to jest prosta sprawa, że staje się, klika i idzie – mówi Katarzyna Brzostowska. – A trzeba dobrać repertuar, wszystko dopracować i przede wszystkim czuć tę muzykę. Nie jestem jeszcze na tym etapie, żeby grać z winyli. Gram z CD, ale chciałabym nauczyć się też grać z winyli oraz do tego kombinować coś na syntezatorach. Bo nie można zamykać się w jednym, cały czas trzeba się rozwijać.
Z czarnych płyt zagrał za to na finał imprezy Karol Wiśniewski, mistrzowsko łącząc różne style z dynamicznym beatem i progresywnym klimatem.
–Uwielbiam grać z winyli! – podkreśla Karol Wiśniewski. – Mają takie brzmienie, którego nie da się porównać z niczym innym!
– Planujemy zagrać jeszcze na bulwarach na koniec wakacji, jeśli Urząd Miasta wyrazi zgodę na kolejną taką imprezę – zapowiada Katarzyna Brzostowska. – A Utopia to kolektyw przyjaciół i nie jest to grupa zamknięta. Jeśli ktoś wykazuje inicjatywę, może coś zaprezentować w takiej muzyce – drzwi są otwarte, każdy może przyjść!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę