Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Górale i młodzi wirtuozi w Łomży

35. młodych wirtuozów z całej Polski zjechało do Łomży na VIII Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Przez 10 dni będą ćwiczyć pod okiem znakomitych pedagogów oraz zwiedzać Łomżę i jej okolice. Pierwszy dzień warsztatów spędzili na poznawaniu folkloru góralskiego oraz zajęciach prowadzonych przez podhalański zespół Majeranki, zaś wieczorem bawili się na żywiołowym koncercie w jego wykonaniu. – Straśnie my som radzi, że my przyjechali do wos! – mówi Dorota Majerczyk. – Jesteśmy barz przywiozani do swojego folkloru, tońca, śpiwu, wartości krześcijańskich. Tak jest i bedzie, tego nic nie zmieni! Nos nie da się nie kochoć, chlopców, dziwcąt i tego co robimy. Bo chodźby się góry walały, to jednak zawsze bydziemy pielegnować nasz folklor i chcieli my się tym, co my przywieźli, podzielić: śpiwem, tońcem, gwarom i malowaniem na szkle!

Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne już drugi rok z rzędu odbywają się w łomżyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej. Ich celem jest podniesienie poziomu umiejętności technicznych młodych muzyków oraz poszerzenie ich wiedzy na temat historii i folkloru Polski. Dlatego każdego roku odbywają się spotkania i warsztaty poświęcone sztuce ludowej wybranego regionu naszego kraju. 
– Folklor to nasze korzenie! – podkreśla Dorota Sroczyńska, wybitna altowiolistka, pedagog i  dyrektor artystyczny warsztatów. – Bo najistotniejsze w naszym życiu jest to, skąd i kim jesteśmy. Dlatego te warsztaty od początku swego istnienia mają wpisany jakiś region Polski w program zajęć. Bo Polska jest piękna, można się nią zachwycać – trzeba ją tylko poznać!
W tym roku 35. młodych (liczących od 7. do 22. lat) skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów zyskało niepowtarzalną okazję poznania folkloru Podhala.
Zajęcia taneczne, wokalne jak i plastyczne, polegające na malowaniu na szkle, prowadzili członkowie dziecięcego zespołu regionalnego Majeranki z Rabki, pod kierunkiem Doroty Majerczyk, Katarzyny Majerczyk i Marka Traczyka. Zespół zachwycił też publiczność na wieczornym koncercie w Teatrze Lalki i Aktora, prezentując autentyczny folklor podhalański oraz nawiązujące do niego współczesne kompozycje swoich artystycznych opiekunów.
Kolejne dni upłyną uczestnikom warsztatów na wytężonej pracy pod kierunkiem pedagogów z Polski i Rosji oraz na zajęciach tanecznych, z ruchu scenicznego, a także na grze w zespołach kameralnych i orkiestrze. Nie zabraknie też innych atrakcji: będzie koncert i zwiedzanie siedziby rodu Lutosławskich w Drozdowie, zaś siedzibę PSM na czas trwania zajęć ozdobiły prace łomżyńskiego malarza, Roberta Sokołowskiego.
Warsztaty zakończy koncert finałowy w niedzielę 24 sierpnia o godz. 17.00.
– Nie urodziłam się w tych stronach, ale pojawiam się tu od lat 35 – mówi Dorota Sroczyńska. – I od pierwszego momentu spotkałam się z życzliwością, serdecznością i otwartością ludzi. Wtedy w mojej głowie powstał program warsztatów, w których jedna z części będzie poświęcona kulturze ludowej. Naszym korzeniom, tradycji i historii. Długo czekałam, żeby się tu znaleźć. Poza Łomżą, w Elblągu, odbyło się sześć edycji warsztatów. Udało się w ubiegłym roku, dzięki życzliwości dyrektora PSM, pana Mirosława Korony. To jest miejsce ludzi otwartych, ludzi, którzy chcą coś robić. A w takim miejscu ja czuję się jak ryba w wodzie! Tym bardziej, że mam wspaniałą kadrę pedagogiczną, która nie tylko uczy grać, ale też wychowuje!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę