Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Święto Wojska Polskiego w Łomży

W 93 rocznicę „Cudu nad Wisłą” odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, połączone z uczczeniem bohaterskiej obrony Łomży poprzedzającej zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 oraz obchodami Święta Wojska Polskiego. – Uchronienie Ojczyzny 93 lata temu przed apokaliptycznym bolszewickim smokiem zawdzięczamy nie tylko sile polskiego oręża, ale przede wszystkim wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny – podkreślał ks. kanonik Marian Mieczkowski. – Jest to tym bardziej widoczne, że zwycięstwo miało miejsce w dniu Jej święta!

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem na placu Jana Pawła II. Hołd poległym bohaterom oddali przedstawiciele: Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, organizacji kombatanckich i weteranów wojennych, lokalnych organizacji i władz oraz mieszkańcy Łomży. 
Kolejnym punktem uroczystości była msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego, odprawiona przez ks. Mariana Mieczkowskiego w łomżyńskiej Katedrze. 
– Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 r. była to jedną z największych bitew w dziejach świata – podkreślał w kazaniu ks. Marian Mieczkowski. – Określiliśmy ją mianem „Cudu nad Wisłą”, ale my wiemy i potwierdził to sam wódz naczelny Józef Piłsudski, że poprzedził ją wcześniej „Cud nad Narwią”. Historycy podkreślają, że zwycięstwo w tej wojnie pozwoliło nie tylko utrzymać niepodległość kraju, ale też zahamowało rozlanie doktryny komunizmu na Europę. Dla nas chrześcijan ta zwycięska bitwa ma również wydźwięk religijny, bowiem dokonała się w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bł. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej na warszawskiej Pradze 13 czerwca 1999 r. powiedział, że było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich. Tak wielkie, że nie da się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny – dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”.
Świątynię wypełnił tłum gości oraz mieszkańców Łomży oraz jej okolic, którzy postanowili w tym szczególnym dniu oddać hołd bohaterom, którym zawdzięczamy wolność.
Wśród osób kultywujących patriotyczne tradycje byli Irena i Lech Bagińscy z czworgiem wnucząt: 2-letnim Hubertem, 4-letnim Kostusiem i liczącymi po 6 lat Leną i Laurą. 
– Wartości patriotyczne mamy w rodzinie zakorzenione od dawna – mówi Irena Bagińska.
– Od moich dziadków, od mojego ojca, który w 1939 r. walczył na froncie i dostał się do niewoli. Te swoje przeżycia wojenne przekazywał nam i swoim wnukom czyli rodzicom tych dzieci. Dlatego też chcemy im przekazywać w takich dniach ważnych dla Polaków, jak odzyskanie niepodległości, Święto Wojska Polskiego czy rocznica Konstytucji 3 Maja, takie wartości. Myślę, że to jest bardzo ważne i one zapamiętają ten dzisiejszy dzień!
Po mszy św. tłum udał się na Stary Rynek, gdzie odbył się koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”, połączony z występami mażoretek z łomżyńskiej grupy Swing oraz zespołu Takt z Jasionówki. Orkiestra, złożona z muzyków Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz gości z fińskiego Suure Jaani, pod batutą Waldemara Borusiewicza oraz Reina Vendla, zagrała przeboje swingowe i popularne z lat 70. i 90.
Uroczystości zakończyło zapalenie zniczy na żołnierskich mogiłach na cmentarzu przy ul. Kopernika.
Wojciech Chamryk

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę