Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Trawniki dla wszystkich!

Główne zdjęcie
Plac Jana Pawła II

– Byłem z psem na spacerze i weszliśmy na trawnik przy ul. 3 Maja – mówi czytelnik 4lomza.pl. – Przechodzący obok starszy mężczyzna w bardzo niegrzeczny sposób zwrócił mi uwagę, że jest zakaz deptania trawników, jak ja się zachowuję, itd. Odpowiedziałem, że nie ma tu żadnego zakazu, a tabliczka owszem, jest, ale nakazuje sprzątać po psach, co robię, bo mam przy sobie torebki. Ale nie dał się przekonać. Czy miał rację? – Z całą pewnością nie ma zakazu deptania trawników w Łomży – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej Bogdan Rutkowski. – Wręcz przeciwnie, w całym kraju można po nich chodzić i Łomża nie jest z tego wyłączona. Nie można jedynie parkować na trawnikach pojazdów i rzeczywiście trzeba zwracać uwagę na tabliczki ustawiane przez administratorów osiedli: „Zakaz wyprowadzania psów” czy „Sprzątnij po swoim psie”.

Pamiętający czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zakaz deptania trawników w miejscach ogólnodostępnych nie obowiązuje już od trzech lat. Kiedyś było to wykroczenie karane upomnieniem lub grzywną, ale w ostatnich latach mało kto owego absurdalnego przepisu przestrzegał. Warto jednak zwrócić uwagę na przepisy nakazujące sprzątać po psach, które wyprowadza się na spacer na, już dozwolony, trawnik lub w każde inne miejsca publiczne.
– Nasze parki i wszystkie tereny zielone są ogólnodostępne, zarówno dla ludzi jak i psów – mówi komendant Rutkowski. – Mamy w Łomży tyle zielonych miejsc, że jest gdzie wychodzić z psami na spacery. Nie powinno się tylko wychodzić z nimi na place zabaw dla dzieci, bo nie są one miejscem na wyprowadzanie psów. Niedopuszczalne jest też wpuszczanie psów do piaskownic lub luzem na place zabaw i boiska przy szkołach. 
Od kilku lat w Łomży trwa akcja promująca właściwą opiekę nad psem, a sprzątanie po nim powinno być elementarnym zachowaniem każdego właściciela. Straż Miejska może ukarać pouczeniem lub mandatem właściciela psa, który nie sprząta odchodów swego pupila.
– Ja zawsze sprzątam po swoim piesku! – podkreśla pani Janina. –  Nie wyobrażam sobie, że mogłabym tego nie zrobić. To są przecież odchody, mogą w nich być różne, groźne zwłaszcza dla dzieci, pasożyty! Sama mam dwoje wnucząt i nie chciałabym, żeby czymś się zakaziły, kiedy biegają po trawniku. Dlatego sprzątam i będę sprzątać!
– W Łomży z roku na rok jest coraz lepiej pod tym względem – ocenia Bogdan Rutkowski. 
– Strażnicy często są w miejscach, które wybierają rano i w innych porach właściciele psów i coraz częściej widzą te właściwe zachowania. Ale to powinna być norma, że sprzątamy nie tylko na widok strażnika, ale dlatego, że tak należy. I coraz częściej jest tak, że ktoś z uśmiechem pokazuje torebkę lub szufelkę, albo wręcz informuje strażników, że już sprzątał. Takie przypadki pozwalają nam myśleć, że idzie to w dobrym kierunku. 

Wojciech Chamryk


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę