Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Śmieci z lokali usługowych nie są miejskie! Miasto rusza na kontrole

Główne zdjęcie
Śmietnik

Od 1 lipca zgodnie z ustawą każda gmina w Polsce stała się właścicielem śmieci, a więc musi je zebrać, wywieźć i zutylizować. Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które zajmuje się nową gospodarką śmieciową w mieście podkreśla, że dotyczy to jedynie śmieci powstających na terenie nieruchomości mieszkalnych. Zupełnie czymś innym są śmieci powstające w firmach, biurach, lokalach handlowych i usługowych. Na ich wywóz każdy z podmiotów powinien mieć zawarte indywidualne umowy ze specjalistyczną firmą i teraz w Łomży mają rozpocząć się zakrojone na szeroką skalę kontrole. - Otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego bazę danych i rozpoczynamy kontrole – mówi Kułaga.

Zamieszanie z wejściem w Łomży nowej polityki śmieciowej wykorzystała część przedsiębiorczych mieszkańców, z premedytacją lub przez przypadek ograniczając koszty związane z wywozem nieczystości. Zdaniem Zbigniewa Lipskiego prezesa „SM Perspektywa” w jego zasobach umów może nie mieć nawet 40% lokali. W znacznie większej ŁSM pewnie może być podobnie, choć prezes Jerzy Brodziuk twierdzi, że takich szacunków nie mają. Władze tej spółdzielni zachęcały użytkowników lokali w których prowadzona jest działalność gospodarcza aby zawarli umowy o wywóz odpadów z przedsiębiorstwem, które wygra przetarg prowadzony przez miasto (dotychczas miasto nie ma podpisanej umowy), i po uiszczeniu  opłaty miesięcznej 11 zł netto na rzecz spółdzielni za udostępnienie śmietnika, śmieci wyrzucali do pojemników do których trafiają śmieci z mieszkaniówki. Zdaniem dyrektora MPGKiM tak jednak być nie może. 
- Nie ma takiej opcji aby śmieci z lokali były mieszane z tymi z mieszkaniówki – mówi Arkadiusz Kułaga. - Rozmawiałem na ten temat z zarządem ŁSM, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach więc pewnie czekać nas będzie zwarcie.
- Już wcześniej zwracaliśmy się do miasta aby wzięli nasze uwagi pod rozwagę, ale je olano – mówi Jerzy Brodziuk. - Miasto wcale nie uwzględniło lokali użytkowych, które są na osiedlach mieszkaniowych, a teraz chce za to karać ich użytkowników - ocenia. 

Kułaga zapowiada, że sprawdzane będą nie tylko lokale usługowe i nie tylko pod kątem czy gospodarujący w nich przedsiębiorcy mają zawarte umowy na wywóz nieczystości, ale wszystko... także i to czy śmieci są właściwie segregowane i składowane. Z kontrolami w miasto mają ruszyć nie tylko pracownicy gospodarki komunalnej ale i Straż Miejska.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę