Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Komisja rewizyjna nie nadzoruje

Wojewoda podlaski stwierdził nieważność paragrafów statutów Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy i Biblioteki Publicznej Gminy Piątnica, w których zapisano, że Rada Gminy, za pośrednictwem Komisji Rewizyjnej, sprawuje nadzór nad ich gospodarką finansową. W ocenie prawników wojewody uchwalając taki statut radni z Piątnicy dopuścili się rażącego naruszenia prawa, tj. art. 7 Konstytucji RP, w myśl którego organy władzy publicznej, do których zalicza się również organy samorządu terytorialnego, działają na podstawie i w granicach prawa.

- Zasada ta wymaga, aby wszystkie rozstrzygnięcia organów administracji miały swoją podstawę prawną. Tymczasem objęta niniejszym rozstrzygnięciem nadzorczym uchwała Rady Gminy Piątnica, nie zawiera podstawy prawnej upoważniającej do nadania jej takiej treści – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody podlaskiego. - Komisję rewizyjną powołuje się w celu kontrolowania działalności wójta gminy oraz gminnych jednostek organizacyjnych, jak również wykonywania innych zadań kontrolnych zleconych przez radę gminy. Oprócz zadań kontrolnych ustawa o samorządzie gminnym nakładana komisję rewizyjną także pewne zadania o charakterze opiniodawczo-wnioskowym, lecz stwierdzić należy, iż komisja rewizyjna nie ma uprawnień nadzorczych. 

Prawnicy wojewody podlaskiego podkreślają także iż instytucje kultury rozpoczynają działalność z datą wpisu do rejestru i z momentem wpisu uzyskują odrębną od organizatora osobowość prawną, czego konsekwencją jest samodzielność zarządzania i gospodarowania. Zgodnie natomiast z zasadą odrębnej podmiotowości prawnej jednostek samorządu terytorialnego i powoływanych przez nie do życia instytucji kultury ustawodawca bardzo konsekwentnie rozdziela odpowiedzialność obu podmiotów zapisując m.in. że organizator nie odpowiada za zobowiązania instytucji kultury. 
- Z tego też powodu nie można uznać, by dopuszczalne było przypisanie komisji rewizyjnej Rady Gminy Piątnica nadzoru nad gospodarką finansową gminnego ośrodka kultury czy biblioteki publicznej – czytamy w uzasadnieniu decyzji o stwierdzeniu nieważności wskazanych artykułów statutów.
Na rozstrzygnięcie wojewody służy gminie Piątnica prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę