Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Meblowa będzie jedną z najważniejszych ulic Łomży?

Główne zdjęcie
Ulica Meblowa

Projektowana dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, ulica Meblowa, według władz miasta ma być jedną z najważniejszych dróg w Łomży. Swoim znaczeniem i wyliczanym przez ratusz obciążeniem ruchu, ustępowała będzie jedynie prowadzącej przez Łomżę ulicami Wojska Polskiego i Zjazd drodze krajowej nr 61. Dziś wąska i ślepa uliczka Meblowa ma być rozbudowana do kategorii drogi KR5, a więc wyższej niż nadano ulicy Sikorskiego, Al. Legionów, czy dwujezdniowym Al. Piłsudskiego i Zawadzkiej. Także Poznańska oraz remontowana teraz Szosa do Mężenina, z którymi Meblowa docelowo – jak przekonuje ratusz - stworzy „małą obwodnicę” dla ruchu ciężarówek z Zambrowa i Ostrołęki, mają niższe kategorie.

- Kategoria KR5 oznacza wytrzymałość konstrukcyjną nawierzchni jezdni – tłumaczy Łukasz Czech z ratusza. - Oblicza ją projektant danej drogi w zależności od prognozowanego obciążenia ruchem ciężarowym w perspektywie 20 lat od oddania drogi do użytku. 
I z rachunków musiało mu wyjść, że dziś niedostrzegana uliczka Meblowa będzie jedną z najbardziej obciążonych ruchem ulic w mieście. W dokumentacji drogi przypisano jej kategorię prawie najwyższe w Polsce  - wyróżnia się sześć różnych kategorii ruchu oznaczonych od KR1 do KR6. Te kategorię w Łomży dotychczas ma tylko króciutki fragment Szosy Zambrowskej – tylko ten w miejscu remontowanego przez kilka ostatnich lata nasypu przy sadach, bo cała reszta ulicy – także odcinek dwujezdniowy - ma kategorię KR4. 
Planowane wielkie obciążenie ciężkim ruchem jaki miałby pojechać Meblową może dziwić nie tylko ze względu na dzisiejszy wygląd uliczki. Zarówno remontowana w tej chwili Szosa do Mężenina jak i wyremontowana niedawno ul. Poznańska, które według planów władz miasta, po dobudowaniu brakującego odcinka ul. Meblowej, stworzą  „małą obwodnicę Łomży”, też mają kategorię KR4, czyli niższą niż ma mieć ulica Meblowa. 

Przypomnijmy, że cała planowana dwujezdniowa ulica Meblowa ma mieć około 2 km długości. Budowa pierwszego jej odcinka, o długości jedynie 700 metrów, który urzędnicy z ratusza wpisali do projektu uzbrajania terenów inwestycyjnych przy ciepłowni, ma kosztować od 13 do 15 mln zł. Ratusz rozpoczął już procedurę wywłaszczania gruntów pod szeroką ulicę. Tymczasem o sens budowy tak szerokiej i drogiej ulicy dopytują przedsiębiorcy podkreślając, że dwujezdniowa Meblowa zupełnie straci przypisywane jej przez ratuszowych urzędników znaczenie gdy dojdzie do wybudowania prawdziwej obwodnicy Łomży już planowanej w ciągu drogi ekspresowej S61, która ma być fragmentem polskiego odcinka europejskiego korytarza transportowego Via Baltica.  I tylko ta obwodnica będzie w stanie wyprowadzić ruch wielkich ciężarówek jadących tranzytem z Łomży.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę