Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Zmarła założycielka „Domu Łomży” w Izraelu

Główne zdjęcie
Shoszana Donin w Łomży w lipcu 2008r.

Shoszana Donin, założycielka Domu Łomży w Tel-Avivie, w którym zgromadziła mnóstwo pamiątek z Łomży, organizowała wystawy i spotkania z przyjaciółmi związanymi z ziemią łomżyńską i okolicami, zmarła w piątek rano – poinformował Zbigniew Ciszek. - Nie potrafię pisać o Niej w czasie przeszłym. Shoszana żyje i będzie żyła w moich najlepszych wspomnieniach – podkreśla Ciszek wspominając kobietę, która „walczyła o pamięć o Żydach z Łomży”.

Bogumiła Cholewicka, Shoszana Donin i Zbigniew Ciszek
Bogumiła Cholewicka, Shoszana Donin i Zbigniew Ciszek

Była osobą, która darzyła Łomżę ogromnym sentymentem, chociaż tu urodził się tylko jej brat w 1934 roku.  Rodzina w 1936 zdążyła uciec przed zbliżającą się wojną do Palestyny i tam na Ziemi Obiecanej już się urodziła. Zawsze uważała Łomżę za swoje rodzinne miasto, a ul. Senatorska to jej ulica. Starała się tu przyjeżdżać jak najczęściej. Zabierała ze sobą znajomych pokazując swoje rodzinne strony Łomżę, Myszyniec. Mnóstwo osób z Izraela szukając swoich korzeni za jej poręką trafiało do grodu nad Narwią. W Tel-Avivie, a w zasadzie w Giva-Tajm tam gdzie mieszkała, założyła DOM ŁOMŻY. Zgromadziła tam mnóstwo pamiątek związanych z Łomżą, organizowała wystawy i spotkania z przyjaciółmi związanymi z ziemią łomżyńską i okolicami. Walczyła o pamięć o Żydach z Łomży, starała się o ogrodzenie dwóch łomżyńskich cmentarzy.
Zawsze cieszyła się na moją wiadomość, że ktoś ze znajomych jedzie do Izraela i będzie mogła mu w jakiś sposób pomóc. Wszystkich z ogromną przyjemnością gościła u siebie w domu. Nigdy nie zapomnę widoku jak o 2 w nocy czekała na mnie z bukietem kwiatów na lotnisku Ben Guriona w Tel-Avivie.
Ludzie żyją dopóki pamięć o nich żyje. Pamięć o Shoszanie będzie zawsze żyła.

Zbigniew Ciszek

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę