Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Lęgowe bataliony powróciły nad Biebrzę

Główne zdjęcie
Tokujące bataliony (fot. Robert Bałdyga)

Po ponad 10-letniej przerwie ornitolodzy prowadzący obserwacje w Biebrzańskim Parku Narodowym zaobserwowali na dwóch stanowiskach lęgowe bataliony. To rewelacyjne wręcz obserwacje. Ostatnią lęgową samicę nad Biebrzą stwierdzono w 2002 roku pod Brzostowem – podkreślają pracownicy Parku ciesząc się z dokonanych w tym roku obserwacji.

Batalion to gatunek średniego (ok.20-30 cm) ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych. Zamieszkuje północno-wschodnią Europę i Syberię, a zimuje na Bliskim Wschodzie, w Afryce  oraz Indiach. U nas - głównie na Bagnach Biebrzańskich - przebywa od kwietnia do października. I choć batalion jest ptakiem z logo Biebrzańskiego Parku Narodowego, to jednak właśnie tu w przeciągu ostatnich 40 lat nastąpił drastyczny spadek jego liczebności.  
- W latach 60. XX. wieku w dogodnych siedliskach ptaki te gniazdowały w zagęszczeniach osiągających do 28 gniazd na 10 hektarów – czytamy na stronie internetowej Biebrzańskiego PN. - Duży spadek liczebności – aż o 80% - obserwowano już pomiędzy rokiem 1970 a 1980, kiedy to liczebność w dolinie Biebrzy określono na 200-300 lęgowych samic. W latach 1997-98 liczebność lęgowych samic bataliona na Biebrzy nie przekraczała 50. Ostatnią, do tego roku, lęgową samicę nad Biebrzą stwierdzono w 2002 roku.
Teraz Biebrzański Park Narodowy poinformował o dwóch rewelacyjnych obserwacjach. Po ponad 10-letniej przerwie znowu ornitolodzy widzieli tu lęgowe samice batalionów.  Jedna obserwacja pochodzi z okolic Wrocenia, druga była w pobliżu Dolistowa Nowego. Ornitolodzy podkreślają, że lęgowe samice batalionów w pobliżu gniazda lub piskląt zachowują się bardzo charakterystycznie – oblatują obserwatora w niedużej odległości oraz odzywają się niezbyt głośnym głosem alarmowym.

źródło: www.biebrza.org.pl


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę