Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Wyruszyła „pobożna wyprawa do Pani Jasnogórskiej”

Po porannej Mszy świętej w Katedrze kilkuset pątników z Łomży Grajewa, Kolna, Szczuczyna, Jedwabne i Piątnicy wyruszyło w 29. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymi będą wędrować pod hasłem: „Świadkowie wiary”. Przez dwa tygodnie przejdą ok. 450 km. - Życzę Wam abyście ten świat w którym jest i łaska i grzech odmieniali słowem, a szczególnie przykładem życia – żegnał pielgrzymów biskup Janusz Stepnowski, który przewodniczył porannej modlitwie i pielgrzymkę nazwał „pobożną wyprawą do Pani Jasnogórskiej”. Dziś też, poza „łomżyńską” grupą żółto-brązowa na pątniczy szlak wychodzą także pielgrzymi z Zambrowa i Ostrołęki.

Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę organizowana  jest od 1984 roku i przejęła tradycje wędrujących wcześniej grup łomżyńskich z tzw. warszawskimi „17”. 
W tym roku pielgrzymi będą wędrować pod hasłem: „Świadkowie wiary”. Przez dwa tygodnie przejdą ok. 450 km, w czasie których będą świadczyć o wierze wszystkim napotykanym na pielgrzymim szlaku. 
- My wszyscy, i pielgrzymi i inni obecni w tej Katedrze, wybraliśmy Chrystusa, ale jesteśmy świadomi zła – mówił w kazaniu biskup Stepnowski nawiązując do ewangelicznej przypowieści o sieci pełnej różnych ryb. 
Poranną Mszę świętą w intencji wyruszających na pielgrzymkę pątników sprawował biskup Janusz Stepnowski w koncelebrze z biskupi Tadeusz Bronakowski i Stanisław Stefanek, oraz kilkunastoma innymi księżmi. Część z nich także rusza na pielgrzymi szlak. Tylko w grupie „żółto-brązowej” pielgrzymować będzie sześciu kapłanów. W porannej Mszy świętej w katedrze uczestniczyło kilkaset osób. W większości to rodzina i przyjaciele pielgrzymów, którzy idą na Jasną Górę. Zgodnie z ukształtowaną przez lata tradycją łomżyńskich pątników odprowadza się. Niektórzy idą z nimi tylko kilkaset metrów, inni do granic miasta, a jeszcze inni towarzyszą im aż do zmroku.
- W czasie dwutygodniowych rekolekcji w drodze, każdy pielgrzym doświadcza, tak jak Abraham: trudów, zmęczenia, bólu i różnorodnych ograniczeń. Ale doświadcza też łaski: tego, że sam Jezus idzie z nami, wspomaga, pociesza, odkrywa Swoje oblicze pośród deszczu i słońca, w życzliwości ludzi dających nocleg i gościnności częstujących wodą i obiadem, otwiera oczy na łaskę; wspiera przez braci i siostry – współpielgrzymów, którzy też poszukują Boga – podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski. - Bóg w tej pielgrzymiej drodze odsłania swą miłość, pozwala jej doświadczyć i odkryć mocniej sens wiary. 
Łomżyńscy pielgrzymi wejdą na Jasną Górę wieczorem 13 sierpnia. Tego dnia o godz. 19.00 planowane jest odprawienie Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Formalne zakończenie pielgrzymki następuje 14 sierpnia po porannej Mszy św.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę