Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

e-zdrowie zaczyna się od komputerów

Blisko 90 komputerów i sprzęt elektroniczny na łączna kwotę 337 tysięcy złotych otrzymał szpital wojewódzki w Łomży. To pierwszy widoczny efekt wdrażania w województwie dofinansowywanego z środków UE projektu e-zdrowie. W sumie projekt, który obejmuje 37 partnerów, szacowany jest na 62 mln zł, a łomżyński szpital ma otrzymać z tego ponad 3,3 mln zł. Większość pieniędzy zostanie przeznaczone na oprogramowanie, które ma umożliwić lepsze zarządzanie szpitalami oraz m.in. umożliwić tworzenie elektronicznej dokumentacji pacjentów, przez co zarówno lekarz jak i pacjent mają mieć łatwiejszy i szybszy do niej dostęp.

Jacek Piorunek, członek zarządu Województwa Podlaskiego i Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala
Jacek Piorunek, członek zarządu Województwa Podlaskiego i Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala
Katarzyna Zajkowska, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego; Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala i Jacek Piorunek, członek zarządu Województwa Podlaskiego
Katarzyna Zajkowska, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego; Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala i Jacek Piorunek, członek zarządu Województwa Podlaskiego
Skomputeryzowana dokumentacja chorych
Skomputeryzowana dokumentacja chorych
Skomputeryzowana rejestracja
Skomputeryzowana rejestracja
Skomputeryzowana rejestracja
Skomputeryzowana rejestracja

Nowy sprzęt trafił m.in. do przeniesionego rok temu do głównego budynku szpitala oddziału zakaźnego. Komputery umożliwią tu np. komunikację odseparowanego z rodziną. Nowe komputery  pojawiły się także w szpitalnej rejestracji. W ramach tego samego projektu e-zdrowie realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego łomżyński szpital ma zyskuje także serwerownię, sieć komputerową łączącą szpitalne i rozbudowany system informatyczny.
- Tylko cztery województwa w Polsce realizują tego typu projekty i jestem pozytywnie zaskoczony, że ten pionierski projekt został tu uruchomiony – chwalił władze województwa Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala w Łomży. - System uporządkuje naszą bazę informatyczną i pozwoli na szybki do niej dostęp i przetwarzanie danych – mówił zwracając uwagę, że system ma tzw. część szarą dotyczącą księgowość i rozliczeń np. z NFZ, oraz białą dotyczącą pacjenta w szpitalu, który umożliwi m.in. wdrożenie racjonalnej gospodarki lekami. 
- Nie zrewolucjonizujemy aby działał tak jak w cywilizowanych państwach świata, ale system ma być kompatybilny usługami elektronicznymi wdrażanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowie i Ministerstwo Zdrowia – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, wskazując że dzięki niemu pacjenci będą mogli się np. elektronicznie zarejestrować do lekarza specjalisty.

Mało komputerów
- Mam nadzieję, że te dostarczone do szpitala komputery załatwiają problem, bo dostaliśmy pismo od dyrektora Jana Bajno z prośbą żeby łomżyńskiemu szpitalowi przekazać stare komputery z Urzędu Marszałkowskiego – żartował Jacek Piorunek zwracając się do dyrektora Bałaty. 
Okazuje się jednak, że nie. Szpitalowi wciąż brakuje jeszcze kilkudziesięciu.
- Gdybyśmy mieli łącznie 150 komputerów byłbym  zadowolony – odpowiadał dyrektor Bałata. - Jestem zainteresowany komputerami, które na okres przejściowy będą wykorzystywane w szpitalu – dodawał, po zapowiedzi Katarzyny Zajkowskiej, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, że oszczędności w projekcie, które już się pojawiają, będą przeznaczone na kolejne zakupy komputerów dla szpitali.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę