Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

W czwartek wyrusza 29. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Pielgrzymka na Jasną Górę to piękny czas rekolekcji i spotkania z drugim człowiekiem w drodze – twierdzi ks. Łukasz Andrzejczyk, który po raz drugi będzie przewodnikiem grupy łomżyńskiej. - W ubiegłym roku w naszej grupie było około 150 osób, a w całej pielgrzymce ponad 750. W tym roku tematyka każdego dnia będzie osnuta wokół świadków wiary, zgodnie z hasłem „Roku wiary”, m.in., na temat życia księdza Jerzego Popiełuszko, ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło – Życie, oraz świętych męczenników z Meksyku, bohaterów filmu „Christiana”. We wtorek i środę trwają zapisy na pielgrzymkę w jej biurze w Łomży i w parafiach, lecz jeśli ktoś nie czuje się na siłach przejść w dwa tygodnie aż 435 km, może dołączyć do pątników już na trasie.

Pielgrzymi Diecezji Łomżyńskiej wybiorą się w tym roku na Jasną Górę z pięciu miast: 1. sierpnia z Łomży, Ostrołęki i Zambrowa; 2. sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej, a 3 sierpnia z Wyszkowa. W czasie 13 dni marszruty pątnicy grupy łomżyńskiej przejdą 435 km, natomiast z grupy ostrołęckiej i zambrowskiej po 430 km. Grupa z Ostrowi Mazowieckiej w ciągu 12 dni pokona trasę o długości 386 km, zaś grupa z Wyszkowa przez 11 dni pokona 364 km. Kto ma chęci i siły, aby modlić się od świtu do nocy w drodze do Matki Boskiej Częstochowskiej, ma okazję pomyśleć też o pielgrzymce.

Pielgrzymi w drodze, w domach i kościołach
- Każdy wędruje ze swoją intencją i przez dwa tygodnie niesie ją do Matki Boskiej przez modlitwę, wspólny śpiew, trud i wyrzeczenie – zachęca ks. Łukasz, do którego grupy w biurze w Instytucie Teologicznym obok Katedry w Łomży zapisało się dotychczas prawie 70 osób. - Takie wędrowanie pozwala poznać pielgrzyma z jego mocnych stron, ale także od strony ludzkich słabości. Tworzymy razem wspólnotę, otwieramy się na drugiego człowieka i poznajemy przejawy życzliwości, dobroć i przyjaźń. Ale odczuwamy i zmęczenie, przeżywamy kryzysy, trapi nas ból, dopada zdenerwowanie.
Zatem pielgrzymowanie to nie tylko głębokie doświadczenie religijne we wspólnocie wierzących. To również próba wytrzymałości nóg i charakteru, szansa na pozbycie się nałogów i uzależnień oraz gwarancja wczesnej pobudki, która zazwyczaj następuje o świcie, o godzinie 4.30 lub godz. 6.
Ksiądz Zbigniew Jankowski będzie po raz trzeci ceremoniarzem Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej: przygotuje ołtarz, dary, modlitwę wiernych, szaty dla księży... Wszystko, co potrzeba, aby pątnicy codziennie o różnej porze mogli uczestniczyć w Eucharystii, natomiast wierni z miejscowości na trasie – we mszy św. po wyruszeniu pielgrzymki w drogę. Ofiarę eucharystyczną będą sprawowali księża przewodnicy w intencji gospodarzy jako podziękowanie za ugoszczenie pątników.
- Na trasie nie będzie różnicy w porównaniu z pielgrzymką ubiegłoroczną, oprócz tego, że doszła nam miejscowość Modliszewice kolo Końskich, gdzie musieliśmy znaleźć obejście dla pobliskiej drogi w remoncie – mówi kierownik PPŁ ks. Piotr Mazurek, który wyrusza 20. raz w pielgrzymkę. - Grupy poprowadzą ci sami księża przewodnicy. Akcent w rozważaniach położymy na świadectwo wiary, żebyśmy sami stawali się lepsi, poznając życiorysy ludzi świętych i błogosławionych.
Ksiądz kierownik zadowolony jest z towarzyszenia pielgrzymom z pięciu grup w drodze przez takich, którzy z powodu wieku, choroby czy zajęć nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak. Tak zwana grupa biała każdego dnia modli się w godzinie Apelu Jasnogórskiego z pielgrzymami w domach i kościołach. - W Diecezji Łomżyńskiej do grupy białej zapisuje się około czterech – pięciu tysięcy wiernych, ale na Apelach jest ich zdecydowanie więcej – cieszy się ks. Mazurek. - Oceniamy, że w całej diecezji to ponad 20 tysięcy wiernych. Na przykład, bywają i tacy „biali pielgrzymi”, którzy wpłacają 100 czy 150 zł, aby ktoś biedny, kogo nie stać na opłaty, mógł z nami wyruszyć, bo chce.

Buty wygodne, lekkie i rozchodzone
Dla księdza kierownika, który od 20 lat przemierza szlak z Łomży do Częstochowy, pielgrzymka rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Wówczas powstają dziesiątki pism do samorządów miast, powiatów i gmin, do proboszczów, sołtysów, dyrektorów szpitali, aptekarzy i darczyńców, aby wsparli przedsięwzięcie, każdy w swojej dziedzinie i dostępnym sobie zakresie. Dzięki temu, udaje się znacznie obniżyć koszty wędrówki i obsługi tak licznej grupy przez dwa tygodnie drogi.
Zapisywać można się w biurze PPŁ w Instytucie Teologicznym naprzeciwko Katedry w godz. 11. - 13. oraz 16. - 18. w środę i w czwartek. Wpisowe od jednej osoby wynosi 90 zł plus 50 zł opłaty bagażowej. Jeśli idą rodziny, wpisowe drugiej osoby wyniesie 45 zł, a od kolejnych nie będzie pobierane (tylko za transport bagażu, także namiotów). Dzieci do siedmiu lat nie płacą wpisowego, zaś do 15 lat – 70 zł. Jednocześnie na 29. PPŁ trwają zapisy w parafiach Diecezji Łomżyńskiej, lecz kto nie zdąży czy zbraknie mu dni urlopu, może dołączyć na trasie poprzez sekretariat PPŁ.
Pątnicy wyruszą na szlak w czwartek, 1. sierpnia, po mszy św. o godz. 6. rano w Katedrze. Będą mieli buty wygodne, lekkie i rozchodzone, nakrycie głowy i płaszcz przeciwdeszczowy. I wiarę, że z Bożą i ludzką pomocą wszyscy szczęśliwie dojdą na czas do Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę