Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Wakacyjne spotkanie z teatrem

Główne zdjęcie
Aldona Jankowska prowadząca warsztaty

– Tutaj zamieszała pani Hanka Bielicka! – mówi popularna aktorka i parodystka Aldona Jankowska. – Trzy lata temu, tropiąc jej ślady dowiedziałam się, że w Łomży jest konkurs krasomówczy jej imienia. A ponieważ jestem jej fanką, napisałam maila do organizatorów, że muszę wziąć w nim udział, coś zrobić. I dostałam odpowiedź: przyjeżdżaj, Aldonko nasza kochana! Przyjechałam i zobaczyłam młodzież z pasją, która szuka czegoś w życiu. Dlatego w tym roku zorganizowaliśmy warsztaty teatralne, które z przyjemnością prowadzę! Bierze w nich udział 16. utalentowanych młodych ludzi nie tylko z Łomży i jej okolic, dla których sztuka i twórcze spędzanie wolnego czasu są niezwykle ważne.

Aldona Jankowska prowadząca warsztaty
Aldona Jankowska prowadząca warsztaty
Aldona Jankowska z uczestnikami
Aldona Jankowska z uczestnikami

Warsztaty teatralne to wspólna inicjatywa Centrum Katolickiego przy parafii pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. 
– To nasza pierwsza taka akcja – mówi Bogumiła Wierzchowska- Gosk. – Jest ona efektem wielu rozmów z kierownikiem sali przy Szkołach Katolickich, Karolem Śliwowskim, po których doszliśmy do wniosku, że to świetne miejsce do tego, żeby i w czasie wakacji coś się tutaj działo! I mamy otwarte warsztaty teatralne, nie tylko dla młodzieży z naszego miasta. 
Wśród uczestników przeważają uczniowie gimnazjów i szkół średnich z Łomży, ale są też dwie osoby przyjezdne, z Wysokiego Mazowieckiego i Łodzi. 
– Przebywając z rodzicami na wakacjach w Łomży dowiedziałem się, że mogę wziąć udział w takich warsztatach  – mówi Maciej Songan z Łodzi, syn znanego śpiewaka operowego. – Nie wahałem się, bo to dobra okazja do rozwijania moich pasji aktorskich.
Większość uczestników zajęć miało już mniejszy lub większy kontakt z amatorską sceną. Niektórzy z nich połknęli już teatralnego bakcyla na dobre, inni poważnie myślą o związaniu swej przyszłości z teatrem bądź filmem.
– Do tej pory nie miałam jakichś większych doświadczeń ze sceną, mimo tego, że udało mi się dostać do szkoły teatralnej – mówi Aleksandra Przesław, związana z łomżyńskim Teatrem Tadamm! i Grupą PaT. – Dlatego uznałam, że takie warsztaty będą dobrym sposobem przygotowania się do zajęć, które rozpocznę od października. Mogę też dobrze spożytkować czas wakacji, które muszę niestety spędzać w domu. 
– Chciałabym w przyszłości zdawać do szkoły teatralnej – dodaje Katarzyna Górska, zdolna wokalistka również próbująca swych sił w Tadamm! – Już w styczniu byłam na warsztatach teatralnych w Warszawie, w Akademii Kultury i Sztuki. Na tych warsztatach chcę poznać wszystkie swoje słabe strony  i zmieniać swoją grę aktorską, bo na pewno jest co poprawiać.  
Oparte na metodzie impro zajęcia z 16. miłośników teatru, poezji i piosenki prowadzi aktorka Aldona Jankowska, szerszej publiczności znana z programu „Szymon Majewski Show”. 
– Bazuję na metodach, których nauczyłam się na warsztatach improwizacji, wykorzystuję też ćwiczenia, które wymyślałam przygotowując solowe spektakle – mówi Aldona Jankowska. 
– Część z tych młodych ludzi już ćwiczyła improwizację, część etiudy teatralne. Inni poszukują, nawet jeszcze nie wiedząc czy teatr jest faktycznie miejscem dla nich.

Kolejne warsztaty już zimą?

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych warsztatów – mówi w imieniu wszystkich uczestników Aleksandra Przesław. – Pani Aldona jest osobą bardzo komunikatywną, energiczną, prowadzi te zajęcia w taki sposób, że nawet kiedy nam się już nic nie chce, potrafi nas zmobilizować. Prowokuje nas do działania, twórczego myślenia, jak pokonywać w prostych ćwiczeniach swoje lęki i przekładać naszą wyobraźnię na czyn. Dlatego chętnie powtórzylibyśmy takie warsztaty i może coś takiego zaplanujemy!
Organizatorzy nie wykluczają kolejnych warsztatów tego typu, np. tygodniowych w czasie  najbliższych ferii zimowych, jeśli uda się znaleźć sponsorów. Tegoroczne warsztaty odbyły się bowiem w głównej mierze dzięki hojności chcącego zachować anonimowość darczyńcy, który pokrył koszt przyjazdu Aldony Jankowskiej do Łomży.
– Bł. Jan Paweł II powiedział przed laty: prawdziwie wielkim jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć – podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski. – Ale parafrazując to zdanie możemy też powiedzieć, że prawdziwie wielkim jest również ten człowiek, który chce również nauczyć czegoś innych. Dlatego bardzo dziękuję pani Aldonie Jankowskiej i innym zaangażowanym tu osobom za to, że poświęcają swój czas młodzieży. Trzeba jej bowiem zaproponować coś wartościowego, a nie tylko to, co propagują browary: picie piwa i grillowanie. Na tym życie nie polega, to jest łatwy sposób przegrania życia. Ale jeśli zaproponujemy młodym ludziom ambitne zajęcia, pomogą im one później. Bo pewnie nie wszyscy z tej grupy zostaną aktorami, ale wielu z nich te trzydniowe warsztaty pomogą odnaleźć się w późniejszym życiu: dodadzą im pewności siebie, pomogą w rozmowie z innymi ludźmi, w szukaniu pracy. I to też jest bardzo cenne!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę