Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Nie nawoływał do nienawiści

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił funkcjonariusz Straży Granicznej, którego prokuratura oskarżyła o nawoływanie do nienawiści oraz znieważania na tle rasowym, narodowościowym bądź wyznaniowym czeczeńskich uchodźców na forum portalu 4lomza.pl. Jak przekazuje Polska Agencja Prasowa w ustnym uzasadnieniu wyroku sąd powołując się na Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że wolność słowa dotyczy nie tylko wypowiedzi i opinii dobrze przyjmowanych, ale też tych wypowiedzi, które są „szokujące lub przeszkadzają”.

34-letni dziś mężczyzna przez prawie dwa lata, między październikiem 2009 a majem 2011 roku, zamieszczał je na forum dyskusyjnym portalu 4lomza.pl wypowiedzi, które Fundacja Ocalenie zajmująca się uchodźcami przebywającymi w Łomży uznała za nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym i znieważa Czeczenów. Zdanie to podzieliła także prokuratura, która po uzyskaniu adresu IP komputera z którego wypisywany były wątki na forum ustaliła ich autora. 
Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, ani do tego że jest  autorem wpisów – twierdząc, że z jego komputera korzystały także inne osoby. Podkreślał też, że wpisy w internecie, będące przedmiotem sprawy, nie nawoływały do nienawiści na tle narodowościowym czy religijnym, ale ich treści były przejawem wolności słowa.
I sąd w ustnym uzasadnieniu dzisiejszego wyroku – jak przekazuje PAP - mówił, że cała sprawa dotyczy także „dwóch kolidujących ze sobą praw”. Z jednej strony prawa narodowości czeczeńskiej do poszanowania ich odrębności narodowej, z drugiej - jak dodała sędzia - prawa oskarżonego do wolności wypowiedzi. 
Uniewinniając oskarżonego od stawianych mu zarzutów  nawoływania do nienawiści oraz znieważania czeczeńskich uchodźców sędzia podkreślała, że wypowiedzi oskarżonego, „choć w niektórych momentach mają mocny charakter, noszą charakter opinii dopuszczalnych”. 
Wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku jest nieprawomocny.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę