Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ratusz odpowiada na „Pomnik marnotrawstwa środków unijnych i miasta Łomży”

„Być może dziś jest to w odczuciu społecznym droga „w szczere pole” jednak samorząd, planując inwestycje, wpisuje je w szerszą perspektywę – pisze Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Mieczysława Czerniawskiego w odpowiedzi na naszą piątkową publikację pt. Pomnik marnotrawstwa środków unijnych i miasta Łomży powstanie”. Przypomnijmy poinformowaliśmy, że budowa około 700 metrów dwujezdniowej, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, ulicy Meblowej od skrzyżowania z Wojska Polskiego, gdzie powstanie nowe rondo, w... szczere pole ma kosztować - według szacunków ratusza - około 13-15 milionów złotych.

Oto odpowiedź jaką w związku z tym artykułem otrzymaliśmy z ratusza:

W związku z publikacją materiału dotyczącego budowy dwujezdniowej ulicy Meblowej chciałabym podkreślić, że inwestycja powstaje w oparciu o uchwalony przez Radę Miasta miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Uwzględnia on przygotowanie ponad 5 ha terenów pod inwestycje. Być może dziś jest to w odczuciu społecznym droga "w szczere pole". Jednak samorząd, planując inwestycje, wpisuje je w szerszą perspektywę. W niedługim czasie tereny między ulicami Meblową i Ciepłą mają przyciągnąć poważnych inwestorów, którzy otworzą tu zakłady produkcyjne. A przyciąga również dogodny dojazd. Droga nie będzie "ślepa", ponieważ otoczy tereny inwestycyjne przygotowane w pierwszym etapie, zapewniając właściwą komunikację zlokalizowanym tam firmom. 

Ponadto ulica ma być fragmentem "małej obwodnicy Łomży", budowanej głównie z myślą o ruchu ciężarówek z kierunku Zambrowa (Siedlec) i Ostrołęki (Warszawy). Dziś ulicą Poznańską przejeżdża 2,5 tys. tirów dziennie i uciążliwości z tego powodu dotkliwie odczuwają mieszkańcy okolicznych domów. Budowa dwujezdniowej drogi pozwoli na wyeliminowanie ruchu ciężkiego przejeżdżającego przez teren z zabudową jednorodzinną. Optymalną sytuacją byłoby, aby cała "mała obwodnica" była drogą dwujezdniową. Skoro na razie nie jest to możliwe, przynajmniej jeden – tak ważny odcinek – powinien rozwiązywać problemy związane z ruchem ciężkim w tej części miasta. 

Jak słusznie zauważył autor artykułu, samorząd Łomży stara się o pozyskanie funduszy na dokończenie budowy ulicy Meblowej. Inwestycja jest wpisana na listę rezerwową RPOWP. Nie można jednak zaniechać realizacji pierwszego etapu, w oczekiwaniu na pieniądze na etap drugi. Samorząd Łomży wielokrotnie wykazał skuteczność w pozyskiwaniu dotacji (w tym roku dofinansowanie przekracza 60 proc. wydatków inwestycyjnych) i nie ma wątpliwości, że podjęte starania w końcu okażą się skuteczne. Wówczas wybudowanie drogi otworzy możliwości inwestycyjne na kilkudziesięciu hektarach gruntów prywatnych na południe od ul. Wojska Polskiego. Tereny mają uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i w związku z tym – uproszczoną procedurę budowlaną. Zapewnienie komunikacji tej części miasta pozwoli właścicielom działek na zagospodarowanie nieruchomości, a miastu – na rozwój. 

Anna Sobocińska
Rzecznik Prasowy
Prezydenta Miasta Łomży
Urząd Miejski w Łomży

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę