Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Śladami Mikołaja Kopernika

Interaktywno-multimedialną wystawę „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Przedstawia ona życie wybitnego astronoma od dzieciństwa w Toruniu, zagranicznych studiów aż do rezultatów wieloletnich badań ogłoszonych drukiem tuż przed jego śmiercią. – Teoria Mikołaja Kopernika opublikowana w słynnym dziele „O obrotach ciał niebieskich” wywracała ówczesny świat do góry nogami – podkreśla Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu, kierownik działu Dom Mikołaja Kopernika. – Było to nie tylko dzieło opisujące w inny sposób ówczesną rzeczywistość, ale zmieniające sposób postrzegania Wszechświata i dlatego jest tak rewolucyjne!

W roku 2013 obchodzimy aż trzy jubileusze związane z Mikołajem Kopernikiem (1473 – 1543): 540. rocznicę urodzin oraz  470. rocznicę wydania epokowego „O obrotach ciał niebieskich” i zarazem jego śmierci. „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” to wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, przedstawiająca życie wybitnego uczonego i astronoma na tle jego epoki. Dlatego poza licznymi informacjami na temat samego Kopernika nie brakuje również historii jego rodzinnego miasta Torunia, przykładów życia codziennego na przełomie XV i XVI wieku oraz wielu zabytków z tej epoki i rekonstrukcji: izby kuchennej, szkolnej czy miejsc pracy lekarskiej i naukowej Kopernika.
– To bardzo ciekawa wystawa edukacyjna dla każdego – podkreśla Michał Kłosiński. – Bo nie tylko ogląda się tu różne obiekty, ale można wejść w interakcję muzealną. Mamy tu kilka stanowisk, gdzie można ubrać się w różne stroje z epoki, np. mieszczki, przekonać się, jakich wtedy używano miar, jakimi towarami i suknami handlowano, wybić monetę czy przygotować medykamenty z ziół na podstawie recept Mikołaja Kopernika.
Można też spróbować swych sił w pisaniu gęsim piórem i atramentem albo ułożyć ogromne puzzle z podobizną astronoma. Starszych na pewno zainteresuje drzewo genealogiczne rodu Koperników, reprodukcje starych map, kącik ekonomiczny przedstawiający tę sferę działań Kopernika, rekonstrukcje instrumentów astronomicznych oraz kopia  „O obrotach ciał niebieskich”. Z wydanych w 1543 r. 500 egzemplarzy tej księgi do naszych czasów zachowało się około 250. Nieliczne z nich pojawiające się na aukcjach osiągają ceny w granicach 2-3 milionów dolarów.
Ostatnim punktem wystawy jest prezentacja multimedialna ukazująca różnice pomiędzy dwoma systemami: geocentrycznym, kiedy to Ziemię uważano za centralny punkt Wszechświata,  a heliocentrycznym, będącym efektem przełomowych prac Kopernika.
– Praca Mikołaja Kopernika była wstępem do dalszych odkryć i była dla nich pewnego rodzaju drogowskazem – ocenia Michał Kłosiński. – Bo wykorzystanie odwagi intelektualnej do zmierzenia się z rzeczywistością zawsze gdzieś głęboko tkwi w człowieku. I właśnie ten impuls zainspirowany dziełem Kopernika  zaprowadził człowieka na Księżyc, na pewno zaprowadzi go na Marsa a może jeszcze gdzieś dalej poza układ planetarny!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto: Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu i Jerzy Jastrębski dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży
Foto:
Foto:
Foto: Marta Gosk z działu historycznego Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomż
Foto: Michał Kłosiński
Foto:
Foto:
Foto: Meteoryt
Foto: Gerard Mercator - globus nieba -, kopia wykonana przez Halinę Rosę w 2000r.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę