Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Uratuj komuś życie. To proste.

Nie musisz być strażakiem, policjantem, czy lekarzem aby uratować życie innego człowieka. Wystarczy, że ofiarujesz swój szpik. To on dla wielu chorych np. na białaczkę jest jedyną szansą na wyleczenie. - Podczas sobotniej (20 lipca) akcji krwiodawstwa na Starym Rynku będzie można zarejestrować się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej – zapowiada Anna Ogrodnik-Wycik, kierownika łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zgłaszający swoją gotowość zostania honorowym dawcą szpiku musi mieć do 18 do 50 lat, oraz ogólny dobry stan zdrowia.

Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej istnieje od 2006 roku. Zawiera on dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców. Zasoby polskich rejestrów przesyłane są do bazy komputerowej Światowego Banku Szpiku (Bone Marrow Donor Worldwide – BMDW) w Leiden (Holandia), który skupia 64 rejestry z 44 krajów świata i gromadzi informacje o ponad 14,5 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych.
Szansa na zgodność w antygenach zgodności tkankowej (HLA ) dwóch niespokrewnionych osób jest niska, waha się od 1:100 do 1:1 000 000 - w przypadku rzadko występujących antygenów.
Specjaliści zwracają jednak uwagę, że każdy region geograficzny, każda populacja, ma charakterystyczne dla niego zestawienia antygenów HLA, dlatego najłatwiej dla polskiego chorego znaleźć dawcę z Polski. Dlatego tak ważne jest aby jak najwięcej osób z Polski zarejestrowało się w bazie. I taka możliwość będzie już w sobotę w Łomży. W godzinach od 13.00 do 18.00 na Starym Rynku w Łomży zaparkuje ambulans do pobierania krwi. 
- Podczas akcji krwiodawstwa będzie można zarejestrować się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej – zapowiada Anna Ogrodnik-Wycik, kierownika łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa..
Oddawanie szpiku to w zasadzie pobranie macierzystych komórek krwiotwórczych (komórek pnia) - mających zdolność samoodnawiania się, rozmnażania i różnicowania się we wszystkie linie komórkowe szpiku.

Najbliższe akcje krwiodawstwa organizowane w Łomży i okolicy 
Gościniec w Łomży – 20.07.2013
Śniadowo – 21.07.2013
Kolno – 26.07.2013
Centrum Katolickie w Łomży 28.07.2013
Szczuczyn –  29.07.2013
Czyżew –  30.07.2013
Łomża – Galeria Veneda 31.07.2013


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę