Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 16 czerwca 2021 napisz DONOS@

Federacja dla Łomży – pomysł organizacji pozarządowych

Przedstawiciele osiemnastu organizacji pozarządowych, w tym znanych od lat w mieście fundacji i stowarzyszeń, przyjęli deklarację utworzenia Łomżyńskiej Federacji Inicjatyw Obywatelskich. Na spotkaniu organizacyjnym nazwali ją wstępnie Federacja dla Łomży. Dwie godziny dyskutowali, jak poprowadzić oddolną inicjatywę, która ma integrować działania organizacji pozarządowych z grupami nieformalnymi i z ludźmi, którym leży na sercu przyszłość rodzinnego miasta i jakość życia jego mieszkańców. - Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania i pełen optymizmu – ocenia Marcin Trojanowski z Łomżyńskiego Międzyszkolnego UKS Tęcza. - To spotkanie pokazało, że w Łomży potrafimy konkretnie rozmawiać o tym, co możemy wspólnie zrobić dla dobra wszystkich.

Spotkanie w intencji organizatorów miało służyć, przede wszystkim, wzajemnemu poznaniu się działaczy z różnych dziedzin i kręgów działalności społecznej. Przy jednym stole w sali Fundacji Leonardo przy Woziwodzkiej 1 zasiedli ludzie różnych profesji, pokoleń i pasji: działacz sportowy obok miłośnika krótkofalarstwa, animatorka rozgrywek szachowych młodzieży obok działaczki dla nieuleczalnie chorych i umierających, miłośnicy wędkarstwa obok przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, aktywistka pomocy dzieciom z autyzmem obok społeczników na rzecz dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, zaangażowani w katolicką naukę społeczną obok wiernych edukacji i ekologii, przeciwnik alkoholu i zwolennik propagowania abstynencji obok smakosza nalewek i kuchni regionalnej... Można by taką mozaikową listę wymieniać dłużej, bo to był najbardziej rzucający się w oczy i dodatkowy pożytek z narady,  w trakcie której miała miejsce prawdziwa burza mózgów: spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych na swój sposób „zapoznawcze” ukazało, jak często chęć niesienia pomocy jednych przeplata się z życiowym hobby drugich, jak praca zawodowa społeczników przenika się z zainteresowaniami innych działaczy.

Nie chcą pieniędzy dla siebie, lecz na działalność społeczną
- Jestem bardzo szczęśliwa, gdyż to, co dzisiaj się zdarzyło, będzie ważne dla działań organizacji pozarządowych w Łomży – cieszyła się Joanna Salwa-Anucińska z Fundacji Leonardo, z którą nową inicjatywę zorganizowali: Grażyna Czajkowska, współzałożycielka stowarzyszenia Europa Donna do walki z rakiem piersi, i Marek Lechowicz ze Stowarzyszenia Ed & Eco. - Mimo wakacji, przybyło dużo ciekawych ludzi, którzy są w swojej dziedzinie aktywności bardzo zaangażowani. Cieszę się, że dostrzegają potrzebę wzajemnego poznania się i wspierania w dobrych działaniach.
- Działalność społeczna to moja wielka pasja, mnóstwo poświęconego czasu i zero pieniędzy dla siebie – przedstawia w skrócie kilkanaście lata zaangażowania Grażyna Czajkowska. - Ale wartość naszych działań na polu kultury, nauki, sportu, zdrowia czy profilaktyki odpłaca się: satysfakcją.
W trakcie rozmowy działaczy przewijała się mnogość wątków i tematów, lecz jeden miał stałe miejsce w większości wypowiedzi: pieniądze, czyli fundusze na realizację ambitnych i ważkich społecznie celów. Dlatego uczestnicy postanowili do 11. września wypracować wspólnie jasny i przejrzysty regulamin współpracy oraz ubiegania się o dofinansowanie w Urzędzie Miejskim, Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Marszałkowskim, ministerstwach bądź instytucjach unijnych. Chcieliby stworzyć wspólną stronę internetową, aby z informacją o podejmowanych działaniach, akcjach i wydarzeniach móc na bieżąco wyjść do społeczności lokalnej i sojuszników z regionu, kraju i zagranicy. Mają świadomość, że w ich aktywności tkwi olbrzymi potencjał: pokazali już nieraz, że potrafią uzupełniać działania rządowe i samorządowe, aktywizując społeczność miasta.

Chcą powołać Łomżyńską Federację Inicjatyw Obywatelskich

- Spełniło się nasze pragnienie, żeby ludzie chcący razem działać dla Łomży poznali się i podjęli wspólną inicjatywę – mówi z satysfakcją Marek Lechowicz. - Nie było bicia piany, tylko konkrety.
Działacze w swobodnej wymianie doświadczeń i opinii, sprawnie i chętnie ustalali: kto zajmie się opracowaniem regulaminu i zasad współpracy, kto dopilnuje przepływu informacji, kto zajmie się tworzeniem strony internetowej, kto podzieli się wiedzą o funduszach i tworzeniu projektów... W finale sympatycznej dyskusji postanowili stworzyć roboczą wersję deklaracji o „woli i gotowości powołania do życia Federacji dla Łomży”, zwanej Łomżyńską Federacją Inicjatyw Obywatelskich. Wyrażają przekonanie, że zintegrowanie organizacji pozwoli skuteczniej realizować zadania przez jednostki trzeciego sektora i zwiększy wpływ obywateli na proces administrowania przez jednostki samorządu terytorialnego. Zamierzają utworzyć reprezentację środowisk pozarządowych, mogącą „stanowić partnera dla organów administracji rządowej i samorządowej, jak również organizacji pozarządowych z innych powiatów”.... Stworzoną spontanicznie „deklarację woli” podpisało 14 przedstawicieli; kilku innych zapowiedziało dołączenie po konsultacji ze swymi środowiskami.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Bolesław Deptuła


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę