Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Śmiechotki wędrują z Afryki do Ameryki Południowej i Azji

Pięćdziesiąt dwoje dzieci uczestniczy w półkoloniach „Wakacje z Panem Bogiem”, jakie organizuje dla milusińskich co roku parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży. I tego roku każdy dzień jest inny, poświęcony nowemu tematowi – we wtorek „wielokulturowy” można było dowiedzieć się, co po arabsku znaczy Łomdżia, ach i och, dlaczego na fladze Brazylii w granatowym kole są gwiazdy i czemu ludy Kaukazu bardzo lubią pokrzywy w potrawach. Ale dzieci nie zawsze są tak rozbawione, czasem wolą życiową refleksję i spokojną zadumę nad losem rówieśników z innych kontynentów.

Właśnie ruszył drugi turnus „Wakacji z Panem Bogiem”, trwających w dni powszednie od godziny 10. do 15. Za całość odpowiadają Alicja Żelazna i Agnieszka Zielewicz, którym pomaga w pracy z małymi kolonistami po dwóch, trzech wolontariuszy w każdej z pięciu grup: Uśmiechnięte Buziaki, Wakacyjne Owocki, Słoneczne Promyki, Tęczowe Nutki i Śmiechotki. - Dzieci same proponowały nazwy, a nam się spodobało, że są pogodne i optymistyczne – wyjaśnia Alicja Żelazna. - Zawsze mi się podobało, że dzieci, które w poprzednich latach same chodziły na turnusy „Wakacji...”, teraz są animatorami. To ważne, że łomżyńska młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich poświęca swój wolny czas wakacyjny młodszym. To ładna postawa dzielenia się otrzymanym dobrem z bliźnimi.

„W pustyni i w puszczy”, nad Amazonką i na Kaukazie
- Mama to mama, tata to baba, brat to ach, a siostra to och – tłumaczył niedowierzającym dzieciom Ali z Sudanu, pracownik Fundacji Ocalenie z Warszawy. - Takich wyrazów, co brzmią po arabsku jak polskie, ale co innego znaczą, jest dużo więcej: moja to woda, sama to niebo, a mara to kobieta.
Ali przebierał dzieci w stroje z Afryki, pokazywał przyprawy i smakołyki, uczył gry w kamienie oraz ilustrował opowieść o rodzinnym kraju zdjęciami. Na jednym 10-letnia dziewczynka dźwigała na głowie olbrzymi kanister z wodą, więc dzieci jej współczuły, że musi pracować i nie stać jej na szkołę... Na innym zaś oglądały dzieci, co lepią sobie figurki z gliny, bo rodzin nie stać na zabawki. Dowiedziały się, że Polska Akcja Humanitarna jest aktywna w budowie studni do wydobycia wody, polscy archeolodzy szukają zabytków, a Łomża dla Sudańczyka to Łomdżia, bo w alfabecie brak ż.
Emil Jarnutowski starał się zaciekawić słuchaczy historiami o kraju olbrzymim prawie jak Europa, prezentując slajdy z podróży do Brazylii w Ameryce Południowej. Zdjęcia opatrywał ciekawymi komentarzami, zaś chętnych nauczył podstawowych ruchów w walce jak taniec capoeira. W sali Kaukazu maluchy, m.in., oglądały animowany film o historii, życiu i zwyczajach w górzystej Azji.
- Dzień „Wakacji z Panem Bogiem” rozpoczyna krótka modlitwa pacierzowa i śpiewanie piosenek religijnych, kończy koronka do Miłosierdzia Bożego – podkreśla ks. proboszcz Andrzej Godlewski. - Prowadzi je kleryk z naszej parafii Mateusz Klimaszewski, student drugiego roku seminarium. Na pierwszym turnusie też było wesoło i radośnie: dzieci odwiedziły bibliotekę publiczną dla dzieci i robiły sobie odciski palców w Komendzie Miejskiej Policji. Ciekawej techniki plastycznej qulingu nauczyła je Małgorzata Wojciechowska: dzieci z cieniutkich, zwiniętych w „ślimaczki” paseczków papieru wyklejają zaproszenia dla rodzin na finałowy koncert „Mam talent”. A czeka na nie jeszcze dzień indiański i wycieczka do Drozdowa i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. 

Co już się działo, a co dziać się będzie
Ksiądz proboszcz Andrzej Godlewski przygląda się działaniom wolontariuszy i animatorów zabawy z zainteresowaniem, z nienarzucającym się pogodnym dystansem. Opowiada w kawiarence przy kawie o wakacyjnych wydarzeniach w Centrum Katolickim, które działa przy parafii Krzyża Św. - Mieliśmy dwa ciekawe koncerty z licznym udziałem publiczności podczas XX Muzycznych Dni Drozdowo – Łomża: „Lata 20, lata 30.” i operę „Makbet” – wylicza duszpasterz. - Na początku wakacji ksiądz Radosław Kubeł zabrał na obóz do Augustowa 60 dzieci, którymi opiekował się z wolontariuszami, głównie z Grupy Ratowniczej Nadzieja. 40 uczestników Ruchu Światło – Życie wyjechało na górską oazę w Tatry, gdzie odwiedzali Zakopane i Biały Dunajec. „Wakacje z Panem Bogiem w górach” to także atrakcja dla 20 dzieci. Opieki nad nimi podjął się ks. Leszek Jastrząb, który poprowadził też 10-osobową pielgrzymkę rowerową z Łomży do Świętej Lipki i Gietrzwałdu.
- W obie strony jechaliśmy pięć dni, pokonując około 470 kilometrów – wylicza kleryk Mateusz Klimaszewski. - Oprócz możliwości kontemplacji w sanktuariach, Pana Boga można było spotkać  w prostocie, na łonie stworzonej przez niego natury, kiedy nocowaliśmy w namiotach na Mazurach. Na wakacyjny wypoczynek, połączony ze śpiewaniem i muzykowaniem, przygotowuje się 50 osób chóru i orkiestry Gaudeamus, którą zabierze do Polany w Bieszczadach dyrygent ks. Rafał Wiliński.
- Dla wszystkich, którzy czas letni spędzać muszą w Łomży, mamy również atrakcyjne propozycje – zaprasza ks. Andrzej Godlewski. - W najbliższą niedzielę o godzinie 20. na dziedzińcu Centrum Katolickiego odbędzie się wakacyjne spotkanie z piosenką. Naszym gościem będzie grający na gitarze i piszący utwory piosenkarz Jerzy Filar, który koncertował przez lata z Hanką Bielicką. Z „łomżyńskiej” strony wystąpią: gitarzysta Janusz Ramatowski i klawiszowiec Mirosław Kotelczuk. Natomiast w środę, 24. lipca, o godzinie 18.30 w kościele parafialnym wystąpi w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur Orkiestra Uniwersytetu Humanistycznego w Równem na Ukrainie. Zapraszamy!

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę