Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nasz Dziennik: Sądowy depozyt

Główne zdjęcie
fot. IPN Białystok

Wyorane podczas prac polowych w Korzenistem pod Małym Płockiem dokumenty po trwających pół roku zabiegach konserwatorskich wróciły do białostockiego oddziału IPN. Z wstępnych badań historyków wynika, że są to niezwykle cenne materiały podziemnego wymiaru sprawiedliwości z łomżyńskiego obwodu Armii Krajowej, sporządzone w latach 1942-1944 – pisze Nasz Dziennik. – Są to przede wszystkim akty oskarżenia sporządzone przez podziemny wymiar sprawiedliwości obwodu AK Łomża. Znajduje się wśród nich także przynajmniej jeden wyrok Wojskowego Sądu Specjalnego Okręgu AK Białystok wraz z uzasadnieniem – mówi „Naszemu Dziennikowi” Paweł Niziołek, historyk białostockiego oddziału IPN, który badał dokumenty.

Ratowaniem dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego zajmowała się Anna Włodarczyk-Sętorek, konserwator pracowni konserwacji Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnym IPN Warszawa. Dzięki jej żmudnej pracy, która trwała wiele miesięcy, większość tekstu można przeczytać. Dokumenty podczas konserwacji zabezpieczono na 257 kartach.
Nasz Dziennik pisze, że oprócz aktów oskarżeń są również spisy prowadzonych spraw, z podziałem na typy przestępstw. Wydzielono m.in. sprawy prowadzone przeciwko „konfidentom NKWD”, „konfidentom gestapo”, „Polakom policjantom” i luźnej kategorii wrogom polskiej sprawy, opisanej jako „przestępcy – kanalie”.
Wśród dokumentów znajduje się również ewidencja oskarżonych oraz najprawdopodobniej osób aresztowanych przez Niemców – wiele imion i nazwisk.
– Całość dokumentacji sądowniczej zamknięto w metalowej skrzynce amunicyjnej i zakopano w bezpiecznym miejscu w Korzenistem, zapewne w związku ze zbliżającym się frontem, tak aby nie wpadły w ręce cofających się Niemców czy wkraczających Sowietów. Łomża została zajęta przez Armię Czerwoną 13 września 1944 roku – tłumaczy Niziołek.

źródło: Nasz Dziennik: Sądowy Depozyt

zobacz: Partyzancki „skarb” z Porytego

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę