Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Organizacje pozarządowe spróbują działać razem dla Łomży

Główne zdjęcie
Spotkanie organizacji pozarządowych w Białymstoku

- Zależy nam na wzajemnym poznaniu się, abyśmy mogli skuteczniej działać dla dobra całej społeczności łomżyńskiej – deklaruje Joanna Salwa-Anucińska, prezes Fundacji Leonardo i Łomżyńskiej Akademii Szachowej, która jest jedną z „łomżyńskiej” trójki delegatów do Podlaskiej Sieci Pozarządowej. - Na początek spróbujemy razem opracować koncepcję współpracy organizacji pozarządowych, działających na terenie Łomży, lecz zapraszamy na nasze spotkanie nie tylko przedstawicieli fundacji czy stowarzyszeń. Chcielibyśmy również nawiązać współpracę z mieszkańcami Łomży, działającymi w grupach nieformalnych bądź podejmującymi indywidualne inicjatywy na rzecz swoich społeczności. Zapraszamy osoby aktywne, chcące decydować o rozwoju miasta i mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość.

Joanna Salwa-Anucińska została delegatką do Podlaskiej Sieci Pozarządowej po spotkaniu w Łomży miesiąc temu 18 organizacji, których przedstawiciele wybrali delegatami również Grażynę Czajkowską, prezes Polskiego Związku Działkowców „Forty na Wzgórzu” i działaczkę Kongresu Kobiet, oraz Marka Lechowicza, prezesa Stowarzyszenia Edukacyjno-Ekologicznego Ed & Eco. Trójka delegatów uważa, że wspólne definiowanie problemów i celów oraz łączenie ludzi do ich realizacji pozwala być skuteczniejszym. Argumentują, że razem łatwiej będzie występować do urzędów ze wspólnym postulatem lub stanowiskiem. Przekonują, że wspólnie można aplikować o środki samorządowe miejskie i wojewódzkie, ministerialne, unijne i z innych źródeł. Twierdzą, że zintegrowany sektor pozarządowy jest bardziej wiarygodnym partnerem dla administracji i biznesu oraz że ma znacznie bogatszą ofertę niż pojedyncza organizacja. Ich zdaniem, inicjatywy lokalne mieszkańców mogą uzyskać większe wsparcie z zewnątrz i następuje korzystna integracja lokalnych środowisk. 
- Chcemy stworzyć formułę konsultacji i dialogu, aby współpraca była bardziej efektywna, aby opiniować przedstawione przez samorząd propozycje i wdrażać swoje nowe pomysły – kontynuuje Joanna Salwa Anucińska. - Zwiększanie udziału mieszkańców w rozwiązywaniu lokalnych problemów, naszym zdaniem, poprawi jakość życia przez pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych i umożliwi uzupełnienie różnych usług świadczonych przez miasto.
- Nie chodzi nam o to, aby bić pianę – dodaje Marek Lechowicz. - Nie chcemy, aby ludzie pomyśleli, że powstaje biurokratyczny twór, dlatego tak ważne jest poznanie ich oczekiwań.
Społecznicy wymieniają obszerną listę dziedzin, którym warto się przyjrzeć: kultura, sztuka, edukacja, sport, zdrowie, seniorzy, dzieci i młodzież, profilaktyka uzależnień, rehabilitacja osób niepełnosprawnych... Chcieliby wprowadzić do programu współpracy z samorządem Łomży programy wieloletnie, pozwalające organizacjom utrzymać ciągłość działania, oraz konkursy wiosenne i jesienne z przejrzystymi kryteriami udzielania tzw. małych grantów.
Inicjatorzy współpracy łomżyńskich organizacji pozarządowych zapraszają na spotkanie w środę, 17. lipca, o godzinie 10. do sali Leonardo przy ulicy Woziwodzkiej 1 (róg Starego Rynku) w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę