Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Polonijne wakacje na Litwie i Ukrainie oraz w Polsce

20-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Wileńszczyźnie (Litwa) wyjechała z 27 rówieśnikami z Łomży na 10-dniowe wakacje do Łeby nad Morzem Bałtyckim. Wspólny turnus integracyjny, zorganizowany przez łomżyński oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska, przysłuży się rodakom zza północnej granicy w doskonaleniu znajomości ojczystego języka oraz w poznawaniu polskiej historii i tradycji. Oprócz edukacji poprzez zabawy, gry, konkursy i rozmowy, dzieci będą miały wycieczki i relaks na plaży. Ale Wspólnota Polska pomyślała nie tylko o nich – dzięki uzyskanym ok. 160 tys. zł z MSZ zorganizowała wakacyjny wypoczynek ok. 400 dzieciom i 50 nauczycielom.

W trakcie naboru 20 uczestników kolonii z polskich szkół w rejonie wileńskim brano pod uwagę ich wyniki w nauce i osiągnięcia w konkursach, za co w nagrodę mają wakacje nad Bałtykiem na koszt polskiego MSZ. Drugą połowę grupy tworzą dzieci z Łomży, lecz w ich przypadku nie tyle liczyło się kryterium naukowe, co możliwość opłacenia wypoczynku pociechom przez rodziców – 850 zł za dwa tygodnie. Po nich na drugi turnus do Łeby pojedzie 48 uczniów wraz z opiekunami z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Oprócz zakwaterowania i trzech posiłków dziennie z podwieczorkiem, dzieci będą miały liczne atrakcje, takie jak spacery po wydmach, rejs statkiem po otwartym morzu i wycieczkę do największego w Polsce parku jurajskiego. MSZ na oba turnusy nadmorskiej integracji młodej Polonii z polszczyzną w kraju wyda 46 tys. zł.
Łomżyński oddział Wspólnoty Polskiej podjął się również organizacji wypoczynku dzieciom z dziewięciu szkół polskich w rejonach: wileńskim i solecznickim. - Łącznie na półkoloniach będzie wypoczywać aż 281 dzieci – informuje Hanka Gałązka, prezes oddziału stowarzyszenia w Łomży. -W Gimnazjum imienia Jana Śniadeckiego w Solecznikach zorganizujemy zajęcia dla setki dzieci, a w pozostały szkołach grupy na półkoloniach będą liczyły od ok. 25 do 30 osób. Taką tańszą formę wypoczynku, połączonego z kultywowaniem polskości, poprowadzimy w szkołach podstawowych, które mieszczą się w takich miejscowościach jak: Koleśniki, Butrymańce, Dziewiniszki, Ejszyszki, Turgiele, Czarny Bór czy Troki. Dzieci będą ponadto wyjeżdżały na wycieczki w związane z polską historią okolice, m.in., do Jaszun, gdzie jest pałac Balińskich i Śniadeckich, Zułowa – miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego, do miejsc pamięci narodowej i, oczywiście, do królewskiego Wilna. Na to zadanie otrzymaliśmy dofinansowanie 56 tys. zł, także z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dzięki aktywności łomżyńskich społeczników, z dwutygodniowych półkolonii skorzysta też około 60-tki dzieci z rodzin o polskich korzeniach na Ukrainie. Uczniowie ze szkół podstawowych w Nowogradzie Wołyńskim, w Susłach koło Nowogradu Wołyńskiego i w Berdyczowie będą, m.in., podróżować śladami polskości, co MSZ wsparł kwotą 17, 5 tys. zł. Natomiast śladami Jana Pawła II w Polsce przez pięć dni w połowie sierpnia zamierzają podążać nauczyciele i działacze Związku Polaków na Litwie. 50-osobowa grupa dorosłych rozpocznie oficjalnie szlak w Łomży i tutaj go zakończy, gdyż Jan Paweł II gościł jako papież w 495-letnim grodzie nad Narwią 4. i 5. czerwca 1991 roku podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Religijno-patriotyczno-krajoznawcza peregrynacja naszych rodaków z Litwy obejmie, m.in., Wadowice, Kraków, Łagiewniki, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską i Licheń. Ministerialne dofinansowanie z MSZ do tej wyprawy wynosi 40 tys. zł.
- W tegoroczne wakacje ciągle będę w rozjazdach, bo wszystkiego trzeba dopilnować, uzgodnić na miejscu, zawieźć umowy, materiały i pieniądze, a wreszcie i zwizytować – uśmiecha się z lekkim westchnieniem na myśl o wakacjach na walizkach prezes oddziału Hanka Gałązka (lat 66), będąca jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska i członkinią Rady Nadzorczej Domu Polskiego w Wilnie. - Ale to w sumie dobrze: jeszcze mam siły, jeszcze mam chęci i człowiek nie gnuśnieje, kiedy robi coś dobrego dla innych.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę