Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Fiskus może oddać pieniądze

- Niespełna tydzień pozostał na odzyskanie przez niektórych podatników zapłaconego podatku od spadków i darowizn – przypomina Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt P 43/11) dotyczącego niezgodności art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Aby odzyskać pieniądze do 18 lipca trzeba złożyć wniosek o wznowienie postępowania podatkowego w swoich sprawach i odzyskanie zapłaconego podatku.

- Wspomniany artykuł, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., przewidywał miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, które powinien był złożyć podatnik w sytuacji nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, by nie zapłacić od tego spadku podatku – wyjaśnia Hancewicz. - Podatnikom, którym wskutek przekroczenia miesięcznego terminu na złożenie zgłoszenia ustalono zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od spadków i darowizn, przysługuje prawo do złożenia wniosku o wznowienie postępowania w sprawie tego podatku oraz uchylenie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Wznowienie postępowania obejmować będzie tylko te przypadki, w których spełnione są łącznie następujące warunki:
nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło w drodze dziedziczenia,
śmierć spadkodawcy nastąpiła od dnia 1 stycznia 2007 r.,
postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku uprawomocniło się w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. (zarejestrowano akt poświadczenia dziedziczenia w 2008 r.),
wyłączną przesłanką ustalenia zobowiązania podatkowego było zgłoszenie nabytych rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego z uchybieniem miesięcznego terminu określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Wniosek o wznowienie postępowania należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 lipca 2013 r. do organu właściwego w sprawie wznowienia postępowania, a takim jest organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji.
Izba Skarbowa w Białymstoku uprzejmie informuje, iż nadpłata podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia uchylenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 76 Ordynacji podatkowej o zaliczeniu nadpłaty, m.in. na poczet zaległości podatkowych. Postępowania wszczęte na podstawie wniosków podatników będą przeprowadzone sprawnie i bez zbędnej zwłoki.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę