Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

URE żąda wyjaśnień w sprawie nowego cennika MPEC

Urząd Regulacji Energetyki, który od połowy maja zajmuje się wnioskiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży dotyczącym podwyżki cen ciepła, już dwa razy wzywał miejską spółkę do złożenia wyjaśnień w sprawie nowego cennika. - URE dokonuje analizy przedłożonego wniosku w celu sprawdzenia, czy opracowana przez przedsiębiorstwo taryfa spełnia wymagania określone ustawie Prawo energetyczne. W szczególności badaniu i ocenie poddawane są koszty planowane przez przedsiębiorstwo, które stanowią podstawę kalkulacji cen i stawek opłat – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska rzecznik prasowy Urząd Regulacji Energetyki. Przypomnijmy, jak informował Ryszard Fiedorowicz, wiceprezes MPEC, złożony przez miejską spółkę wniosek zakładał wzrost „średniorocznej ceny ciepła poniżej 4%”.

- W sytuacji, gdy przeprowadzona weryfikacja kosztów wykaże, że przedsiębiorstwo ustaliło taryfę na poziomie wyższym niż wynikałoby to z kosztów uzasadnionych wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w jego działalność, wówczas Prezes URE ma prawo odmówić zatwierdzenia taryfy i z prawa tego w uzasadnionych przypadkach korzysta, kierując się zasadą równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców – mówi Agnieszka Głośniewska zaznaczając, że trwa postępowanie administracyjne w sprawie łomżyńskiego wniosku. - Obecnie oczekujemy na odpowiedź przedsiębiorstwa na nasze drugie wezwanie. 
Zgodnie z procedurami postępowania administracyjnego urząd powinien zakończyć swoje postępowanie wobec wniosku MPEC w ciągu 60 dni, choć w trudnych przypadkach ten okres można przedłużyć. Póki co – jak wylicza  Głośniewska – postępowanie trwa 38 dni. 
URE odmawia na tym etapie podania informacji o szczegółach rozpatrywanego wniosku. 
- Dopiero po wydaniu decyzji przez prezesa URE, będziemy mogli poinformować nie tylko o tym jakie ceny zostały zatwierdzone, ale także o tym z jakiej podwyżki chciała spółka – dodaje. 

Tymczasem w najbliższy poniedziałek, 15 lipca upływa termin na jaki została wydana obecnie obowiązująca taryfa ciepła w Łomży.  Nie ma już szans aby do tego czasu wszedł w życie nowy cennik, a to oznacza że mieszkańcy miasta przez kilka kolejnych tygodni będą mogli cieszyć się jeszcze tymi starymi, niższymi cenami.  
- Ceny zostają bez zmian do momentu zatwierdzenia przez Prezesa URE kolejnego cennika – wyjaśnia Głośniewska. 

Dodajmy, że w ubiegłym roku ceny ciepła z łomżyńskiej ciepłowni podnoszono dwa razy, a miejska spółka zakończyła 2012 rok zyskiem netto wynoszącym ponad 819 tysięcy złotych. Zgodnie z decyzją prezydenta Mieczysława Czerniawskiego został on podzielony na cztery cele, przy czym niemal równe pół miliona złotych przeznaczono na nagrody dla załogi. 200 tys. zł z ubiegłorocznego zysku MPEC trafiło, jako dywidenda, do budżetu miasta,  100 tys. zł przeznaczono na podwyższenie kapitału zapasowego spółki, a resztę – nieco ponad 20 tys. zł na zwiększenie środków funduszu socjalnego.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę