Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

400kV Ełk - Łomża wyznaczona

Główne zdjęcie
Projektowana napowietrzna dwutorowa linii elektroenergetyczna 400kV Ełk - Łomża

Pomiędzy wsiami Rakowo-Czachy i Rakowo- Boginie po północnej stronie doliny Narwi i pomiędzy Rybnem a Pniewem po południowej będzie przechodzić przez Narew nowa linia energetyczna wysokiego napięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wydał decyzję środowiskową określającą ostateczny przebieg dwutorowej linii energetycznej 400kV Ełk – Łomża. - Dokumentacja była dobrze przygotowana, więc decyzja mogła zostać wydana szybko – mówi Lech Magrel, dyrektor RDOŚ w Białymstoku, zaznaczając, że procedurę wszczęto w połowie kwietnia tego roku. - Ustalony przebieg linii jest zgodny z wnioskiem inwestora.

Napowietrzna dwutorowa linia elektroenergetyczna 400kV Ełk - Łomża, ma mieć ok. 85 km długości i prowadzi przez tereny 10 gmin na obszarze województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Docelowo w 2020 roku, to właśnie nią ma popłynąć prąd z nowej elektrowni atomowej na Litwie. W celu zmniejszenia natężenia pola elektromagnetycznego oraz hałasu w otoczeniu projektowanej linii przewody, którymi będzie płynął prąd mają zawisnąć na bardzo wysokich – sięgających 60 metrów wysokości - słupach. Linia została wytyczona głównie przez tereny rolnicze i z dala od zabudowań mieszkalnych, niemniej w jej „pasie technologicznym” o szerokości 70 m znajduje się budynek mieszkalny i domek letniskowy, które ze względu na spodziewane przekroczenia norm hałasu i pola elektrycznego zaleca się aby inwestor wykupił.
Linii 400kV Ełk - Łomża po wybudowaniu – planuje się że uda się to zrobić do końca 2015 roku - będzie ona użytkowana przez co najmniej 45 lat.

Stacja Łomża
Przy okazji budowy linii energetycznej pod Łomżą - w połowie drogi pomiędzy Pogórzem a Wygodą ma zostać wybudowana stacja elektroenergetyczna 400 kV Łomża. Koszt przedsięwzięcia został oszacowany na około 50 mln zł netto. Na zlecenie PSE „Operator” stację ma wybudować Katowicka Elektrobudowa stację elektroenergetyczną 400 kV Łomża. Inwestycja – zgodnie z warunkami rozstrzygniętego w ubiegłym roku przetargu - ma być ukończona do 30 września 2014 roku.

Różnica w... czasie
400kV Ełk – Łomża to inwestycja strategiczna – przypominająca rozmachem plany drogowej Via Baltica. Zarówno w przypadki linii energetycznej jak i wyczekiwanej „ekspresówki” to białostocki RDOŚ wydaje tzw. decyzje środowiskowe ostatecznie ustalające ich przebieg. O ile w przypadku linii 400kV decyzja została wydane błyskawicznie – w niespełna 3 miesiące, Via Baltica czeka już na ten dokument od blisko półtora roku. Lech Magrel, dyrektor RDOŚ w Białymstoku, różnicę upatruje w składanych wnioskach. Dokumentacja złożona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A była właściwa, a drogowcy z GDDKiA swoją muszą po raz kolejny uzupełnić.
- Ja widzę już światełko w tunelu także i do pozytywnej decyzji w sprawie S61, czyli Via Baltica – pociesza Lech Magrel, zaznaczając, że RDOŚ czeka na kolejne uzupełnienie materiału przez GDDKiA.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę