Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Odkrycie za murami Aresztu Śledczego

Udało się odnaleźć szczątki ludzkie za murami aresztu śledczego w Białymstoku. Od trzech dni ekipa badaczy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z instytutu Pamięci Narodowej prowadzi tam poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych, którzy w latach 1944 - 56 byli skrycie chowani w ówczesnym przywięziennym ogrodzie.

W sobotę (6.07) rano pierwszy wykop sondażowy odkrył kości, które z całą pewnością są pochodzenia ludzkiego. Teren znaleziska przylega do dawnych chlewów i pomieszczeń, w których trzymano psy. Profesor Krzysztof Szwagrzyk nie ukrywa, że nie chciał wyjeżdżać z Białegostoku bez efektu kilkudniowych poszukiwań.


Profesor Szwagrzyk zapowiada, że IPN rozpocznie przygotowania do ekshumacji. Prace ekshumacyjne mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

Celem poszukiwań jest odnalezienie szczątków od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych, przede wszystkim osób zamordowanych w latach 1944–1956 na terenie więzienia oraz tych, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę