Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Rozpowszechniał „Czerwonego Mietka” - znieważył prezydenta?

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski (fot. archiwum)

„Czerwony Mietek”, profil na Facebooku wypominający komunistyczną przeszłość, ma znieważać prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Znieważony czuje się on sam i złożył do łomżyńskiej prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Okazuje się, że jednak nie tylko autor prześmiewczego profilu na największym na świecie portalu społecznościowym miał naruszać dobra osobiste prezydenta Łomży. Czerniawski uznaje, że naruszył je także ten, kto rozpowszechnił adres do „Czerwonego Mietka” na forum 4lomza.pl. Co ciekawe w zawiadomieniu prezydenta do prokuratury wskazany jest tylko jeden użytkownik 4lomza.pl, choć nawet nie był pierwszym, który podał ten link.

W zawiadomieniu prezydent, obok autora profilu na Facebooku jako naruszającego jego dobra osobiste wskazał także „rozpowszechniającego” facebookowy adres użytkownika naszego forum o nicku „opos 125”. Pod koniec maja założył on temat w dziale polityka pt. „Flejm na Czerniawskiego” w którym, wstawiając link do „Czerwonego Mietka”, zapytał „co o tym myślicie?”. W kolejnym wpisie w tym samym temacie napisał: „Chyba komuś zalazł mocno za skórę :P przedsiębiorcy ostatnio mało pozytywnie nastawieni byli po zamknięciu starego rynku”. 
Prokuratura Rejonowa w Łomży,  która wszczęła postępowanie dotyczące znieważenia prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, wystąpiła już o udostępnienie danych tego użytkownika. 
Postępowanie prowadzone jest w kierunku popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 216 Kodeksu karnego: 
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży, w przekazanej nam informacji nie wyjaśnia dlaczego prezydent ściga nie tylko autora tzw. flejma, ale także i jednego z użytkowników forum 4lomza.pl. Pisze, że „Mieczysław Czerniawski skorzystał z możliwości podjęcia działań zmierzających do ochrony jego dobrego imienia przed zupełnie nieuprawnioną i obraźliwą krytyką, która pojawiła się na portalu społecznościowym”. Sobocińska zapewnia, że „prezydent zdaje sobie sprawę z faktu, że jako osoba publiczna, pełniąca funkcję publiczną, podlega surowszym kryteriom oceny i jest gotów na merytoryczną dyskusję. Jednak w żadnym wypadku nie pozostaje obojętnym wobec rażącego naruszania jego dóbr osobistych poprzez publikację obraźliwych, ośmieszających postów i zdjęć.”


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę