Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Harcerskie „powitanie lata”

Weekendowe spotkanie łomżyńskich harcerzy w Nowym Młynie koło Miastkowa rozpoczęło harcerskie wakacje. Zlot „Na Powitanie Lata” był też kolejnym etapem obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Jak podają organizatorzy poza zabawą podczas zlotu było także podsumowanie realizacji zadań w ramach zdobywania Odznaki Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego w drużynach.

Zlot „Na Powitanie Lata” to doskonała okazja do rozpoczęcia wakacji, dlatego w piątek 28 czerwca o godz. 16.00 uczestnicy przybyli na Nowy Młyn k. Miastkowa. Po rozstawieniu namiotów odbył się apel rozpoczynający, a następnie kolacja. Około godziny 21:30 zaczęło się „Rykowisko”, czyli festiwal piosenki, podczas którego każda drużyna opowiadała coś o sobie, a także wybierała 3 piosenki, które wszyscy wspólnie śpiewali. Była to okazja do przypomnienia wielu piosenek harcerskich i turystycznych, które towarzyszyły drużyno w ich codziennej działalności. Ponadto podczas Festiwalu harcerski zespół AJANIKAMY, zaprezentował piosenki, którymi wygrał Festiwal „Wiosenne Śpiewogranie” w Legionowie w maju 2013 r. Wieczór zakończył wspólny krąg braterstwa.
Drugiego dnia o 7:30 obudził wszystkich gwizdek oboźnego. Potem - zaprawa poranna, śniadanie i apel. Następnie podczas dwóch godzin czasu wolnego drużyny przygotowywały stoiska, aby zaprezentować swoje dokonania innym.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się oficjalna część Zlotu poświęcona obchodom Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Na tę część przybyli harcerze – seniorzy z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody oraz dawni i obecni instruktorzy Hufca. Uroczystości rozpoczęły się od meldunku drużyn podczas uroczystego apelu i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Następnie, po wspólnym zdjęciu, dh. Aleksandra Grodzka opowiedziała okolicznościową gawędę o 30 –leciu istnienia Drużyny Weteranów. Była to okazja do wręczenia listów gratulacyjnych i podziękowań przekazanych seniorom przez Wydział Seniorów i Starszyzny przy Głównej Kwaterze ZHP oraz życzenia od Naczelnik ZHP – hm. Małgorzaty Sinicy. Dh. komendant Hufca hm. Dorota Górska nawiązała do okolicznościowej uchwały Rady Naczelnej ZHP związanej ze stuleciem uchwalenia Krzyża Harcerskiego jako odznaki organizacyjnej ZHP.  O historii Krzyża Harcerskiego opowiedział hm. Edward Stefanowicz, pokazując na planszach, jak zmieniały się odznaki organizacyjne w harcerstwie. W kolejnej części spotkania drużyny zaprezentowały w formie prezentacji multimedialnej swoje dokonania i realizację zadań w ramach obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Przy tej okazji komendant Hufca wręczyła listy gratulacyjne od Naczelnik ZHP – hm. Małgorzaty Sinicy dla najlepszych drużynowych, przyznanych z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Spotkanie przeplatane były piosenkami harcerskimi.

Po części oficjalnej każdy mógł obejrzeć kroniki, plansze, pamiątki zaprezentowane przez drużyny. Zdjęcia z imprez harcerskich, zebrane plakietki i znaczki przykuwały uwagę dzieci, młodzieży i starszych. Była to okazja do wspomnień i rozmów o minionych latach spędzonych w harcerstwie.

Po wspólnym posiłku seniorzy opuścili bazę w Nowym Młynie, a młodzież wzięła udział w kolejnych elementach programu. Przygotowane były dla nich dwie gry: „Pięćdziesiątka”, która sprawdzała  harcerską wiedzę (i nie tylko) oraz gra na orientację w terenie z wykorzystaniem azymutów. W międzyczasie była możliwość odwiedzenia stoiska z łukiem, wiatrówką, a także taśmą Slackline do skakania.

Wieczorem odbyło się obrzędowe ognisko, które było okazją do wspomnień zabawnych historii, które harcerze przeżyli w swoich drużynach. Odbyła się także Obietnica Zuchowa czterech zuchów z 10 Gromady Zuchowej „Bractwo tęczy”. Ognisko zakończyło się wspólnym kręgiem.

W niedzielę odbył się apel podsumowujący zlot, a także zostały wręczone nagrody i dyplomy dla wszystkich drużyn. Podczas, gdy część uczestników porządkowała bazę, druga część miała szansę  uczestniczyć w zajęciach PAINT BALLA i postrzelać w siebie z pistoletów na farbę. Około godziny 13.00 zdjęcie flagi z masztu  zakończyło Zlot. Wszyscy opuścili bazę i wyruszyli na swoje upragnione i długo wyczekiwane wakacje.

Adam Chojnowski
hm. Dorota Górska
fot. KH Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę