Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Polonijna rywalizacja sportowa, czyli fair play w Łomży

Trzynaste Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły rozgrywane są w Łomży. Bierze w nich udział 587 zawodniczek i zawodników z 10 krajów, rywalizując będą fair play w 11 dyscyplinach. Najliczniej przybyły dzieci z Litwy – 206, z Białorusi – 180 i z Ukrainy – 88, jednak sporo młodych reprezentantów mają również Łotwa, Estonia i Białoruś oraz, już w mniejszych składach, Rumunia, Niemcy, Wielka Brytanie i USA. Polskę reprezentują dziewczęta i chłopcy z łomżyńskich klubów sportowych.

Na dobry początek polonijnych zmagań na arenach sportowych ks. proboszcz Marian Mieczkowski odprawił w Katedrze mszę św., natomiast oficjalne otwarcie, połączone z występami artystycznymi, odbyło się w niedzielę na stadionie miejskim w Łomży. Po mszy św. w Katedrze uczestnicy polonijnych igrzysk przeszli w barwnej paradzie ulicą Długą, aleją Legionów i Zjazdem na stadion miejski. Po ceremonii otwarcia symboliczną inaugurację rywalizacji sportowej stanowiły biegi sztafetowe 4 x 100 m, w których triumfowały w polskich barwach dziewczęta z Łomży, natomiast wśród chłopców – lekkoatleci z Ukrainy. Atrakcją stały się występy Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą trębacza Waldemara Borusiewicza i pokazy karate w stylu kyokushin wychowanków trenera Dariusza Syrnickiego. 
Cztery osoby z kręgu wspierających od lat organizację Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły zostały odznaczone złotym medalem, przyznawanym przez Radę Krajową Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Aktu dekoracji dokonała wiceprezes RK SWP Hanka Gałązka, będąca również prezesem łomżyńskiego oddziału Wspólnoty Polskiej. Złote medale otrzymali: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor SP nr 9 Bożena Dziekońska, dyrektor II LO i skarbnik oddziału Wspólnoty Polskiej Józef Przybylski oraz prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
Najwcześniej, jeszcze w dniu otwarcia, rozgrywki rozpoczęli piłkarze, zaś po nich w poniedziałek do rywalizacji przystąpili mini koszykarze. W rozgrywanych do czwartku międzynarodowych zawodach w szranki staną ponadto przedstawiciele kolejnych dyscyplin: siatkówka (w PG nr 1), zapasy (PG nr 1), szachy (SP nr 9), tenis stołowy („Ekonomik”), karate kykushinn (SP nr 5), strzelectwo (Fort III w Piątnicy), lekkoatletyka (stadion miejski), pływanie (pływalnia nr 1) i piłka ręczna (hala sportowa przy SP nr 9).
Na środę w godzinach 15. - 18. zaplanowano festyn polonijny na Skate Parku przy ul. Księżnej Anny. Zakończenia XIII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły rozpocznie się o godz. 9. w czwartek w pobliskiej Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę