Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Tragedia się już nie powtórzy?

Główne zdjęcie
Jedno z mieszkań

Jeszcze nie tej zimy, ale przyszłej mieszkańcy trzech komunalnych bloków przy ul. Spokojnej spokojnie będą mogli zasypiać. Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski zdecydował, że bloki, w których mieszka około 70 rodzin, zostaną wreszcie podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Teraz ich mieszkania ogrzewają piece kaflowe. W tym roku, w wyniku nieprawidłowo działającego pieca kaflowego i instalacji wentylacyjnej tlenkiem węgla zatruły się trzy osoby przebywające w jednym z mieszkań. Zginęła 80-letnia kobieta, a dwie nastoletnie dziewczynki w stanie ciężkim trafiły do szpitala.

Jedno z mieszkań
Jedno z mieszkań
Jedno z mieszkań
Jedno z mieszkań
Bloki przy ul. Spokojnej 7
Bloki przy ul. Spokojnej 7

Decyzja prezydenta o tym, że trzy miejskie bloki zostaną wreszcie podłączone do ciepłowni miejskiej raduje nie tylko mieszkańców, którzy muszą palić w piecach, ale i administratora budynków. MPGKiM kilkakrotnie już występował o podłączenie tych budynków komunalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. 
- Piece kaflowe, co trzy – cztery lata trzeba rozbierać i stawiać na nowo, bo pojawiają się pęknięcia i nieszczelności, które  mogą doprowadzić do wypadku – mówił Marek Olbryś, wicedyrektor MPGKiM zaznaczając, że przestawienie jednego pieca to koszt rzędu 2,5 tys zł.
A ostatni tragiczny w skutkach wypadek wydarzył się tu na początku marca. W nocy z soboty na niedzielę tlenkiem węgla zatruła się 80-letnia mieszkanka, a dwie przebywające z nią 14-latki w stanie ciężkim trafiły do szpitala. Po tym zdarzeniu MPGKiM ponownie wystąpił do MPEC i prezydenta miasta o podłączenie bloków do miejskiej sieci ciepłowniczej. I teraz wreszcie zapadła pozytywna decyzja. Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży, poinformowała w poniedziałek, że prezydent Mieczysław Czerniawski „wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, podjął decyzję o zaplanowaniu w budżecie miejskim i przyjęciu do realizacji w roku 2014 przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków nr 7, 7A i 7B przy ul. Spokojnej w Łomży”.
- Cieszę się z tej decyzji prezydenta – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor MPGKiM. - Wcześniej ociepliliśmy te budynki, więc to będzie takie dopełnienie prowadzonych tam remontów. 
Jak przekazuje dyrektor Kułaga ustalenia z MPEC-em są takie, że miejska spółka ciepłownicza sfinansuje budowę magistrali i przyłączy, a MPGKiM węzły w blokach, oraz instalację C.O i instalacje ciepłej wody w mieszkaniach. 
- Koszt po naszej stronie to jakieś 390 tys zł i MPEC-u pewnie podobnie – szacuje Kułaga. 
W tym roku ma zostać przygotowana dokumentacja techniczna, a zaraz po zimie powinny rozpocząć się prace przy budowie przyłączy ciepłowniczych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę