Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Nowa polityka śmieciowa w Łomży (bez problemów)

- Wszystkie nasze samochody pojechały po śmieci. Nie mam żadnych sygnałów, że coś może być nie tak – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. To ta miejska firma od dziś ma wywozić śmieci z całej Łomży. Tak będzie do czasu rozstrzygnięcia miejskiego przetargu, w którym ma zostać wyłoniony prywatny podmiot, który będzie zbierał w Łomży i wywoził śmieci do miejskiego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Czartorii pod Miastkowem. Może to potrwać jeszcze miesiąc, a może i dłużej...

Od dziś wszystkie śmieci w Łomży są miejskie. Mieszkańcy za to zobowiązani są do opłacania tzw.  podatku śmieciowego. W Łomży został on ustawiony od gospodarstwa domowego i na stosunkowo niskim poziomie. Mieszkańcy domów jednorodzinnych jeśli śmieci nie segregują płacą 35 zł/miesięcznie, a gdy segregują opłata spada do 26 zł. W blokach odpłata od gospodarstwa wynosi odpowiednio 20 zł i 15 zł miesięcznie. Na dodatkowe bonusy mogą liczyć osoby mieszkające samotne, ale pod warunkiem segregowania odpadów: domy jednorodzinne - 16 zł/mies.,
mieszkania w blokach - 9 zł/mies. 

Teoretycznie od dziś śmieci powinna z Łomży wywozić firma, która wygrać miała miejski przetarg, ale ten ogłoszono zbyt późno i rozstrzygnięcia można będzie się spodziewać najwcześniej pod koniec lipca. Do tego czasu, na zlecenie władz miasta wszystkie śmieci ma wywozić właśnie MPGKiM czyli miejska firma, która m.in. tym się zajmuje od wielu lat. 
- Pewnie trzeba będzie wydłużyć czas pracy ekip, ale powinniśmy dać radę – ocenia dyrektor Kułaga zwracając uwagę na to, że do tej pory cztery śmieciary MPGKiM wywoziły śmieci z około 60% miasta, a dziś w trasy wyjechało pięć samochodów, czyli wszystkie jakimi dysponuje miejski zakład budżetowy. - Nasze pojechały także na osiedla spółdzielni Perspektywa z czego się bardzo cieszę. Nie mam sygnału, że cokolwiek się dzieje nie tak jak być powinno – mówi Kułaga. 

Śmieci zmieszane z blokowisk mają być odbierane tak jak dotychczas – trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki. Dodatkowo dwa razy w tygodniu mają być odbierane śmieci posegregowane. 
- Sądzę, że nie będzie takiej potrzeby, aby dwa razy w tygodniu jeździć po plastiki, ale tak jest zapisane, aby je odbierać – mówi dyrektor Kułaga.
Z osiedli domków jednorodzinnych śmieci mają być wywożone dwa razy w miesiącu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę