Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Utrzymane kary za zabójstwo byłego wiceprezydenta Łomży

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy orzeczone w Łomży kary trzech dożywoci oraz 25 i 15 lat więzienia za bestialskie zabicie w październiku 2011 roku byłego zastępcy prezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Wyrok jest już prawomocny. Skazani mają dziś od 23 do 44 lat. Wszyscy są mieszkańcami Łomży i znali swoją ofiarę. Byłego wiceprezydenta zabili by go okraść.

Krzysztof Choiński został brutalnie pobity w nocy z 18 na 19 października 2011 roku na melinie przy ul. Kwadratowej – zaledwie ok.150 merów od własnego domu. Sprawcy działali bardzo brutalnie, bijąc i kopiąc go, a także polewając po twarzy gorącą wodą. Przestępcy chcieli w ten sposób zmusić mężczyznę do podania kodów PIN do kart bankomatowych, które mu zabrali. Następnie nieprzytomnego Choińskiego wywieźli na łąki w okolicach Rybna gdzie odartego z ubrania porzucono. To tu, ciężko pobity, pozostawiony bez udzielenia pomocy były wiceprezydent Łomży, zmarł po kilku godzinach. Zmasakrowane ciało następnego dnia znaleźli wędkarze.
Prokuratura o zabicie wiceprezydenta oskarżyła pięciu mieszkańców Łomży (dziś) 23-letniego Grzegorza B., 24-letniego Marcina S., 25-letniego Sławomira C., 29-letniego Grzegorza O. i 44-letniego Andrzeja K. 
W styczniu tego roku Sąd Okręgowy w Łomży na najwyższy wymiar kary – dożywocie - skazał trzech oskarżonych: Grzegorza O., Sławomira C. i Marcina S.. Andrzej K. został skazany na 25 lat więzienia, a Grzegorz B., który woził sprawców samochodem i wywiózł skatowanego wiceprezydenta do Rybna na 15 lat więzienia. 
- Wina oskarżonych nie budzi najmniejszych wątpliwości, zaś kary są wysokie ze względu na szczególne okrucieństwo i olbrzymią społeczną szkodliwość czynu, gdyż największą wartością, jaką posiada człowiek, jest życie – argumentował wówczas sędzia Stanisław Guziejko, przewodniczący składu sędziowskiego. 
Od tego wyroku odwołały się zarówno oskarżenie prokuratura i rodzina zamordowanego wiceprezydenta, która przekonywała, że każdy z pięciu sprawców powinien usłyszeć wyroki dożywocia. Odwołali się także mordercy domagając się lżejszych kar. Uzasadniali, że powinni być skazani za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, a nie za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Białostocki Sąd Apelacyjny w ogłoszonym dziś wyroku uznał jednak, że styczniowy wyrok Sądu Okręgowego w Łomży jest prawidłowy, a ocena zdarzenia i winy poszczególnych oskarżonych trafna. Jak relacjinuje Polskie Radio Białystok Sędzia Andrzej Ulitko zabójstwo wiceprezydenta Łomży nazwał "akcją unicestwienia człowieka". Podkreślał też, że wielogodzinne bicie i wewnętrzne obrażenia, a także otwarte złamania nosa, rąk i nóg - świadczą o bestialstwie sprawców.
Wyrok jest już prawomocny.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę