Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Prezydent Komorowski zawetował powrót małych sądów

Bronisław Komorowski zgłosił tzw. weto Prezydenta RP do „obywatelskiej” ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych – także w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem - zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Gowina. I choć teoretycznie Sejm może je odrzucić, wobec sprzeciwu PO do przywrócenia małych sądów, jest to nierealne. Jednocześnie prezydent Komorowski przedstawił własną propozycję uporządkowania sytuacji sądów, i zapowiedział skierowanie do Sejmu projekt zmian ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Zawetowana przez prezydenta Komorowskiego ustawa została uchwalona jako inicjatywa obywatelska, którą pilotowali działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ustawa ustala m.in. siedziby sądów i obszary właściwości wszystkich szczebli sądów powszechnych - apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. Zgodnie z jej zapisami w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łomży  znajdują się nieistniejący już Sąd Rejonowy w Grajewie dla powiatu grajewskiego oraz gmin Goniądz i Trzcianne, Sąd Rejonowy w Łomży dla miasta Łomża oraz powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego, Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem (nie istnieje) dla powiatu wysokomazowieckiego, oraz Sąd Rejonowy w Zambrowie dla powiatu zambrowskiego i gminy Zawady.  
Wetując ustawę Bronisław Komorowski wskazywał, że ustawa obywatelska - już na etapie projektu - ma wadę wewnętrzną i sprzeczności, które ją dyskwalifikują, jako skuteczne narzędzie przywrócenie choćby jednego sądu rejonowego. Wyjaśniał, że proponuje rozwiązanie, które może bezpiecznie i w zgodzie z zasadami może przywrócić liczącą się część sądów rejonowych do funkcjonowania, jako sądów odrębnych. Prezydent szacuje, że ok. 27 sądów będzie mogła zostać przywrócona. 
Zapowiedział również, że zwróci się do marszałek Sejmu z formalnym apelem o to, aby parlament podjął jak najszybsze prace nad wnioskiem o ponowne rozpatrzenie obywatelskiej ustawy, jak również nad prezydenckim projektem nowelizacji. – Pośpiech jest wskazany, dlatego, że sądy rejonowe żyją w sytuacji braku stabilizacji – podkreślił.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę