Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Wianki na nadnarwiańskich bulwarach

Jak co roku w Noc Świętojańską Narwią spłynęły wianki, a sobotnie popołudnie i wieczór upłynęły mieszkańcom Łomży oraz licznym gościom na dobrej zabawie. Festyn na Jana oferował bowiem moc atrakcji: koncerty zespołów folkowych i kapel ludowych, liczne konkursy, zabawy oraz warsztaty dla młodszych i starszych. Wszystko to w atmosferze ekologii, zdrowego trybu życia oraz walki z uzależnieniami, bo organizatorzy włączyli się w sobotnią Ogólnopolską Noc Profilaktyki.

Problem narkomanii i alkoholizmu u młodzieży nie bez powodu trafił do programu Festynu na Jana. Organizatorzy imprezy z Fundacji Czas Lokalny są bowiem zwolennikami ekologii i zdrowego trybu życia. Dlatego na początku festynu młodzież uczestnicząca w programie PaT – Profilaktyka a Teatr – zaprezentowała  antynarkotykowy happening „Przestańmy biec!” oraz fragmenty spektaklu „To kto?!”
– Zaczęliśmy właśnie wakacje – podkreślał ks. Tomasz Trzaska. –15 tys. młodych ludzi jest teraz na terapiach odwykowych od narkotyków i alkoholu. Dlatego dzisiaj w całej Polsce o godz. 16 rozpoczęła się Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Chcemy mówić: rozejrzyj się dookoła, bo dzisiaj właśnie bardzo wielu młodych ludzi się upije i jutro nie będzie miało siły wstać, albo sięgnie po marihuanę czy twarde narkotyki. Nie chcemy im tego wyrywać z ręki, chcemy pokazać, że można żyć w wolności, bez uzależnień!
Chętnych do zabawy bez używek nie brakowało, a piękna pogoda oraz liczne atrakcje sprawiły, że z każdą godziną było ich coraz więcej. Dzieci aktywnie brały udział w licznych konkursach i zabawach edukacyjnych. Najwięcej uczestników przyciągnął konkurs na malowanie łomżyńskiego jelenia, ale równie tłoczno było przy warsztatach garncarskich, tkackich oraz wyplataniu papierowej wikliny. Robiono też bibułkowe kwiaty oraz wyplatano wianki z chabrów i  rumianków. Nie tylko dzieci, ale również dorośli oblegali namioty i stanowiska z ofertą przyrodniczo – edukacyjną. Tu ponownie nie zawiodły: Muzeum Przyrody w Drozdowie, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz nadleśnictwa z Nowogrodu i Łomży. Można też było liczyć na łomżyńskich harcerzy. 59 Próbna Łomżyńska Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom zaprezentowała m.in. jak postępować bezpiecznie nad wodą, a później przygotowała ognisko. Do miłośników przyrody była też skierowana wystawa fotograficzna „Spotkania z naturą” Sylwestra Nicewicza z Kozła. Można też było kupić prace lokalnych artystów oraz różne przysmaki, z miodem i ciastami na czele.
O artystyczną część programu zadbali zaś: młode wokalistki ze Studia Wokalnego eMDeK, zespół Łomżyniacy, śpiewające a capella tradycyjne polskie i ukraińskie pieśni ludowe Południce z Białegostoku oraz Kapela Kurpiowska Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Kiedy zaczął zapadać zmierzch najpierw zapłonęły nasączone żywicą i łatwopalnymi substancjami pnie drzew po obu stronach rzeki, po czym barwy korowód z wiankami i pochodniami skierował się w stronę Narwi. Puszczanie wianków właściwie zakończyło imprezę, bo w wieńczącym ją ognisku wzięło udział zaledwie kilkadziesiąt osób – większość uczestników festynu nie przewidziała, że komary nad rzeką będą aż tak dokuczliwe i po głównym punkcie programu pośpiesznie udała się do domów. Dlatego za rok warto pamiętać o zabraniu jakiegoś środka przeciwko tym uciążliwym owadom – wtedy na pewno już nic nie zakłóci świetnej zabawy!
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę