Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Lepiej niż w kraju w części matematyczno-przyrodniczej, nieco słabiej w części humanistycznej - tak tegoroczny egzamin zdali podlascy gimnazjaliści. - W tym roku po raz drugi osobno oceniane były język polski i historia z wiedzą o społeczeństwie oraz matematyka i przedmioty przyrodnicze - tłumaczy rzecznik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk. "Lepiej także wypadliśmy z języka angielskiego na obu poziomach i z niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Jednak największą dumą Podlaskiego są zawsze wyniki z języka rosyjskiego" - mówi.

Z języka polskiego średnia ogólnopolska wyniosła 62 proc., w Podlaskiem było to 61,3, z historii średnia krajowa wynosi 58 proc., w naszym regionie mniej o 0,3 proc. Z przedmiotów przyrodniczych podlaski średni wynik to 59,8 proc. i jest lepszy od średniej krajowej o 0,8 proc. Z matematyki podlascy uczniowie uzyskali średnio 49 procent - to wynik lepszy o cały punkt procentowy od średniej ogólnopolskiej.

Lepiej także wypadł egzamin z języka angielskiego na obu poziomach (64,7 proc. - podstawowy i 45,9 proc. - rozszerzony przy średniej w Polsce odpowiednio 63 proc. i 45 proc.) i z rosyjskiego - w tym roku średnia uzyskana przez półtora tysiąca zdających w Podlaskiem to ponad 71 proc. przy ogólnokrajowej - 64 proc.

Jak wynika z egzaminu, umiejętności dobrze opanowane przez gimnazjalistów w naszym województwie to modelowanie matematyczne, uzyskiwanie informacji z tekstu, interpretowanie danych z wykresu, a z języka obcego - rozumienie ze słuchu.

Zagadnienia, które sprawiły tegorocznym absolwentom gimnazjów w województwie podlaskim największe problemy, to - podobnie jak w ubiegłym roku - samodzielne rozumowanie, umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, krytyczna analiza przebiegu doświadczenia chemicznego, a z języka obcego - samodzielne konstruowanie tekstu pisanego.

Egzamin gimnazjalny w województwie podlaskim pisało w tym roku prawie 12,5 tysiąca uczniów i chociaż jego wyniki nie mają wpływu na promocję, to mogą zaważyć na kierunku dalszej nauki, część szkół ponadgimnazjalnych bierze bowiem pod uwagę jego wyniki podczas rekrutacji uczniów do klas pierwszych.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę