Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Młodzi Ambasadorzy Łomży z kpt. Krzysztofem Baranowskim

Czwórka uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Ambasador Miejsc”, który promuje ideę wolontariatu na rzecz osób starszych. W nagrodę za pierwsze miejsce spotkali się w Giżycku z kapitanem Krzysztofem Baranowskim, samotnym żeglarzem, który równo 40 lat temu opłynął w pojedynkę kulę ziemską jachtem Polonez. Ponadto Natalia Chludzińska, Wiktor Możarowski, Michał Urwan i Mateusz Zabielski wygrali tygodniowy rejs statkiem po Mazurach – dla Mateusza to pestka: rok temu sam wygrał rejs żaglowcem Pogoria wzdłuż wybrzeży Europy.

Kapitan Krzysztof Baranowski wręczył dyplom Ambasadorom Miejsc PG 2 w Łomży. Od lewej: Michał Urwan, Mateusz Zabielski, Wiktor Możarowski, kapitan Krzysztof Baranowski
Kapitan Krzysztof Baranowski wręczył dyplom Ambasadorom Miejsc PG 2 w Łomży. Od lewej: Michał Urwan, Mateusz Zabielski, Wiktor Możarowski, kapitan Krzysztof Baranowski

Spotkanie ze sławnym żeglarzem, który po raz drugi samotny rejs dookoła Ziemi na jachcie SY Lady B ukończył z sukcesem w 2000 roku, odbyło się w Centralnym Ośrodku Sportu – Centrum Przygotowań Olimpijskich w Giżycku. 
- Spośród siedemnastu nadesłanych na konkurs „Ambasador Miejsc” projektów jury wybrało pracę na temat wycieczki po województwie podlaskim – opowiada z dumą nauczycielka geografii Hanna Bazydło (lat 35), opiekunka grupy z PG nr 2 w Łomży. - Wcześniej nasi uczniowie zorganizowali łomżyńskim seniorom specjalną prezentację na temat ciekawych miejsc, wartych zwiedzania w byłym województwie łomżyńskim. Ponadto, dzięki uzyskanym z konkursu funduszom, zorganizujemy dla wszystkich w lipcu wycieczkę, w której programie będzie, m.in., zwiedzanie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i pobliskiego Muzeum Szkoły, Ziołowego Zakątka w Korycinach, spacer po kładce w Waniewie i spływ tratwą po Biebrzy. Cieszę się z sukcesu naszych uczniów, ponieważ po raz pierwszy opiekowałam się grupą w konkursie i był to strzał w dziesiątkę. 

Szansa na ocean, Mazury na pocieszenie...
Młodzi łomżyniacy mieli godne rywalki w uczennicach z gimnazjum nr 49 w Krakowie, których wycieczkę szlakiem zamków małopolskich jury również doceniło. Krakowianki startowały w składzie: Natalia Bieszczanin, Aleksandra Florek, Aleksandra Radoszek i Katarzyna Wajda. Zwycięskie ekipy znad Narwi i Wisły zdobyły też szansę na uczestnictwo w tegorocznej Szkole pod Żaglami, która pod auspicjami kpt. Krzysztofa Baranowskiego (lat 75) wypłynie w rejs Pogorią. Szkoła na trójmasztowym żaglowcu Pogoria jest organizowana z myślą o uczniach drugiej klasy gimnazjum, jednak łomżyńska ekipa drugoklasistów - Mateusz Zabielski to już trzecioklasista - nie zdołała sprostać wymaganiom testu sprawnościowego z pływania, biegania i podciągania się na drążku. Niestety...
Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że wolontariat często koncentruje się na wspieraniu osób niepełnosprawnych, dzieci oraz chorych, natomiast niewiele projektów dotyczy ludzi starszych. Dlatego „Ambasadora Miejsc” zaadresowali do wrażliwej i ambitnej młodzieży, której nieobojętny jest los seniorów. Starsi ludzie nieraz mają marzenia o podróżowaniu, ale często zła sytuacja finansowa uniemożliwia im realizację tego celu. Dzięki udanej współpracy młodzieży z PG nr 2 i seniorów trzy różne pokolenia przeżyją niezapomnianą przygodę. Tak jak mówił Albert Schweitzer: „To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale właśnie jest tym, co nadaje znaczenie twojemu życiu”.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę