Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Zwolnienia nauczycieli i cięcia etatów w Łomży (i powiecie)

Główne zdjęcie
Klasa szkolna. Fot. archiwum

Co najmniej 13 nauczycieli z łomżyńskich szkół wraz z końcem roku szkolnego straci pracę. Kolejnych 34 czekają ograniczenia godzin co przełoży się na niższe zarobki. - Dane są niepełne i fragmentaryczne, ponieważ nie otrzymaliśmy informacji od dyrektorów wszystkich szkół o zamiarze zwolnień i ograniczeniach godzin w etacie – podkreśla Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Być może, świadczy to optymistycznie o fakcie, że nie w każdej placówce oświatowej w Łomży i powiecie ludzie stracę pracę i godziny dydaktyczne. Ale może to też oznaczać, po prostu, że w którejś ze szkół nie ma nauczycieli, należących do naszego związku. Albo że bardziej szczegółowe dane trafiły do wydziału oświaty Urzędu Miejskiego.

Poprosiliśmy o potwierdzenie informacji o zwolnieniach nauczycieli i ograniczeniu godzin naczelnika wydziału oświaty Andrzeja Piechocińskiego, który odesłał w tej drażliwej co roku przed wakacjami sprawie do rzecznik prasowej prezydenta Łomży. Czekamy na odpowiedź...

Jeśli zebrane dotychczas przez ZNP informacje się potwierdzą, prawdziwy kataklizm personalny czeka Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, w którym po wakacjach umów o pracę nie będzie miało przedłużonych aż jedenaścioro pedagogów, m.in., z języka polskiego i angielskiego, matematyki, fizyki, informatyki i wychowania fizycznego. Ponadto ośmioro nauczycieli w ZSDiG musi się liczyć z ograniczeniami godzin lekcyjnych, na przykład, z matematyki, biologii, historii, języka angielskiego, niemieckiego, religii, wychowania fizycznego i przedmiotów zawodowych. 
- Czy tym poszkodowanym ludziom znajdzie się praca do dopełnienia etatu w innej szkole, trudno mi teraz powiedzieć – zastrzega prezes ZNP. - Z taką prośbą zwracaliśmy się jako związek do prezydenta Łomży o pomoc w uzupełnianiu etatów już od kilku lat.
Nie wiadomo również, co w tej sytuacji pocznie dwójka nauczycieli, zwalnianych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz w Szkole Podstawowej nr 2, w której troje nauczycieli będzie mieć również ograniczone godziny. W Szkole Podstawowej nr 5 ograniczenia godzin dotyczyć mogą siedmiorga nauczycieli, zaś w Publicznym Gimnazjum nr 2 – sześciorga, m.in., z matematyki, fizyki, informatyki i języka niemieckiego; w SP nr 4 - jednego. 
Niestety, znacznie ostrzejsze cięcia godzinowe nastąpią w nowym roku szkolnym w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie ograniczenia pensum dydaktycznego dotkną aż dziewięciorga pedagogów, m.in., z języka angielskiego, religii, wuefu i przedmiotów zawodowych. 
Zdaniem prezes Aleutyny Kołos, jedną z przyczyn zwolnień i ograniczeń jest nowa podstawa programowa MEN – a więc nie tylko niż demograficzny – zmniejszająca liczbę godzin lekcyjnych z przedmiotów ogólnokształcących. - Na razie objęła tylko pierwsze roczniki szkół ponadgimnazjalnych, ale po wakacjach będą to drugoklasiści – zwraca uwagę prezes ZNP. - Wszyscy dyrektorzy mówią nam o tym problemie. Dlatego nie zatrudniają nikogo nowego, żeby za chwilę nie zwalniać, a nauczyciele robią specjalizacje z innych przedmiotów, z nadzieją na dodatkowe godziny w szkole.
Nie mają powodów do radości pedagodzy w PG nr 9 w Łomży, gdzie uczą się dzieci z gminy Łomża – trójkę nauczycieli spotkają ograniczenia godzin, zaś jednego w SP w Wygodzie. W Zespole Szkół gminy Nowogród do zwolnienia jest jeden nauczyciel, a jedenaścioro spodziewać się powinno ograniczeń godzin; w gminnej SP w Sławcu - dwa ograniczenia etatów. Zespół Szkół w Wiźnie zapewne także zwolni jednego nauczyciela, natomiast ośmiorgu ograniczy etaty; gminna SP w Rutkach – dwojgu. Gmina Miastkowo likwiduje podstawówkę w Drogoszewie, więc dwie osoby spodziewają się już zwolnienia. 
Małą pociechę niesie fakt, że nie zakończył się jeszcze ostatecznie nabór uczniów do szkół w Łomży, więc – być może – niektóre placówki „przejmą” nieprzyjętych gdzie indziej. Niewykluczone, że dopiero wtedy sytuacja nauczycieli ciut się poprawi.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę