Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Młodzi w kolejce po pracę... 17 miesięcy

Około 17 miesięcy wynosi średni czas pozostawania bez pracy osób w wieku do 30 lat z łomżyńskiego zatrudniaka – podaje urząd. Liczba osób młodych zarejestrowanych jako bezrobotne od lat wzrasta. W końcu kwietnia 2013r. osoby do 30 roku życia stanowiły 39,6% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W samej Łomży jest to już największa grupa bezrobotnych licząca (w końcu kwietnia) 1353 osoby, co stanowi 33,5% ogółu bezrobotnych. I to bez różnicy płci.

bez doświadczenia
Z analiz przeprowadzonych przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży wynika, iż w grupie osób bezrobotnych do 30 roku życia przeważają osoby, które nie posiadają doświadczenia zawodowego aż 35,4 %, lub doświadczenie to jest niewielkie do 5 lat pracy - 31,5 %. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ ta część młodych mieszkańców naszego miasta swój start zawodowy rozpoczyna od statusu bezrobotnego.

z wykształceniem lub bez
W końcu kwietnia 2013r. wśród bezrobotnych poniżej 30 roku życia 20,5% posiadało zaledwie wykształcenie gimnazjalne lub poniżej, a kolejne 15,3% legitymowało się wykształceniem zasadniczym zawodowym. Na przeciwległym biegunie tej struktury znaleźli się bezrobotni z wykształceniem wyższym, których udział w ogólnej liczbie bezrobotnych w wieku poniżej 30 roku życia wynosił aż 24,6%.

w długiej kolejce
W liczbie bezrobotnych poniżej 30 roku życia prawie 30,7% osób pozostaje bez pracy ponad 12 miesięcy od momentu zarejestrowania się. W końcu kwietnia 2013r. średni czas pozostawania bez pracy tych bezrobotnych wyniósł ok. 17 miesięcy. Długotrwałość bezrobocia osób w wieku poniżej 30 roku życia przyczynia się do pojawienia się u nich wielu niekorzystnych symptomów natury psychologicznej (stan bierności, zniechęcenia, apatii lub frustracji) i niepokojących zjawisk społecznych (spadek aktywności tych osób).

do przedsiębiorców
„Szansą na zmniejszenie bezrobocia na terenie Łomży była i jest zmiana postaw pracodawców, bezskutecznie poszukujących pracowników, co do wysokości zarobków, pozwalających na znalezienie i utrzymanie pracownika. Pracodawcy są w stanie zaoferować wyższe wynagrodzenie bez zagrożenia dla kondycji firmy. Wymaga to jednak z ich strony ograniczenia konsumpcji własnej lub też zgody na wydłużenie czasu zwrotu inwestycji.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę