Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Walizka nagród pojedzie do Niemiec

Główne zdjęcie
Przedstawiciel Theater des Lachens z Frankfurtu

Theater des Lachens z Frankfurtu zdobył Grand Prix oraz nagrodę za kreację aktorską Alice Therese Böhm na 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka”. Sukces niemieckiemu teatrowi zapewniła porywająca interpretacja eseju Heinricha von Kleista sprzed 200 lat. W konkursie nie brakowało też innych bardzo ciekawych przedstawień zarówno dla dzieci, jak i widzów dorosłych. – Łomża wcale nie jest małym miastem! – podkreślał w swym wystąpieniu przewodniczący jury, prof. Wiesław Hejno. – Łomża jest wielkim miastem, bo naprawdę był to wielki festiwal!

Prof. Wiesław Hejno
Prof. Wiesław Hejno
Avital Dvory Visual Theater Group z Tel Awiwu
Avital Dvory Visual Theater Group z Tel Awiwu
Przedstawiciel Theater des Lachens z Frankfurtu
Przedstawiciel Theater des Lachens z Frankfurtu
Anna Jakubowska jako Szary widz
Anna Jakubowska jako Szary widz
Jarosław Antoniuk i Mieczysław Czerniawski
Jarosław Antoniuk i Mieczysław Czerniawski
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk


Trudno nie zgodzić się z wybitnym reżyserem i aktorem, bo poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. Właściwie każde z konkursowych przedstawień  zasługiwało na nagrodę –jeśli nie główną, to aktorską  lub inną. Mając taki wybór członkowie jury mogli docenić spektakle najlepsze z najlepszych. 
Grand Prix w wysokości 2,5 tysiąca zł. ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton od wojewody podlaskiego otrzymał  Theater des Lachens za spektakl „Kleist – o teatrze marionetek lub pokonywanie grawitacji w trzech aktach”. Ten sam teatr cieszył się też z nagrody tysiąca zł. ufundowanej przez starostę powiatu ziemskiego, za kreację aktorską Alice Therese Böhm w tymże przedstawieniu.
– Te nagrody to dla mnie ogromne zaskoczenie! – mówi Torsten Gesser z Theater des Lachens. – Coś takiego, że dostaliśmy dwie nagrody, w tym Grand Prix, na jednym festiwalu zdarzyło się nam po raz pierwszy! Tym bardziej się cieszę, bo wiem, że festiwal „Walizka” jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce. Jestem bardzo szczęśliwy, te nagrody mają dla nas ogromne znaczenie i sprawiły nam wielką przyjemność!
Radość niemieckiego aktora potęgował fakt, że była to jego druga nagroda zdobyta w Łomży, bowiem dwa lata temu występował tu z Das Weite Theater fur Puppen und Menschen z Berlina i został nagrodzony za grę w spektaklu „Musisz być świnią lub Padulidu i Lorelei“.
Daniel Gol, Alessandro Nosotti i Laura Marchegiani z Teatrodistinto z Valenzy otrzymali, ufundowaną przez marszałka województwa podlaskiego, nagrodę wynoszącą 1500 zł. oraz statuetkę od TVP oddział w Białymstoku za ogólną koncepcję i reżyserię przedstawienia „Czarna owca”. Tenże spektakl otrzymał też nagrodę od Szarego Widza czyli Anny Jakubowskiej, za ukazanie potrzeby tolerancji.
Nagrodę za muzykę do przedstawienia „Głośniej!” Teatru Malabar Hotel z Warszawy w wysokości 1500 zł. ufundowaną przez wójta Gminy Łomża, otrzymała Charlotte Wilde. 
Za najlepszą scenografię kwotą 1500 zł., ufundowaną przez marszałka województwa podlaskiego, nagrodzono Svjetlana Junakovića w spektaklu „Jak Shlemiel szedł do Warszawy” Maribor Puppet Theatre. Jury przyznało też dwie nagrody za zespołowe kreacje aktorskie w wysokości 1000 zł. każda. Pierwszą, ufundowaną przez starostę powiatu ziemskiego otrzymali: Paweł Chomczyk, Michał Jarmoszuk oraz Dagmara Sowa („Słoń i Kwiat” Grupy Coincidentia i Białostockiego Teatru Lalek). Białostocki teatr otrzymał też jedną z nagród od Szarego Widza. Kolejną nagrodę za zespołową kreację aktorską zdobyły: Moria Benavot, Orit Lebovitz-Novich i Ifat Vayner Itzkovitch („Taniec Flory” Avital Dvory Visual Theater Group z Tel Awiwu). Aktorki z Izraela poza nagrodą ufundowaną przez redaktora naczelnego „Gazety Współczesnej” w Białymstoku otrzymały też laur przyznany przez Szarego Widza.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę