Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie legendy z hejnałem w tle

Główne zdjęcie
Mateusz Zeszut

595. rocznicę nadania Łomży praw miejskich uczczono uroczystym odegraniem hejnału miasta oraz imprezą plenerową „Łomża w legendzie”. Młodsi i starsi mieszkańcy Łomży mogli wziąć udział w licznych konkursach, posłuchać baśni i legend związanych z miastem oraz ogladać występy utalentowanych dzieci i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”.

Kiedy w samo południe zabrzmiał już hejnał a sześć par tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” zaprezentowało swe umiejętności na Starym Rynku, barwny korowód ruszył w dół ulicy Długiej. Prowadzeni przez akordeonistę Jana Suchodołę mieszkańcy Łomży oraz goście festiwalu teatralnego „Walizka” przeszli obok ławeczki Hanki Bielickiej pod siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie impreza miała swój ciąg dalszy. 
Jako pierwsza uwspółcześnioną wersję legendy „Jeleń z Łomży” przeczytała wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek. W dalszej kolejności przedstawiciele różnych instytucji, pracownicy biblioteki, reprezentanci Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego oraz młodzież przeczytali następne legendy i opowieści traktujące o Łomży oraz regionie. Uczniowie klasy II B Szkoły Podstawowej nr 7 zaprezentowali swoją wersję przedstawienia „Jeleń z Łomży” oraz zaśpiewali piosenkę autorstwa Marioli Szulczyńskiej i Mirosława Szulczyńskiego „Łomża mój dom”. 
– Trójka dzieci śpiewających tę piosenkę nagrała ją wczoraj w Radiu Nadzieja – mówi nauczycielka Katarzyna Łebkowska. – Ukaże się ona na płycie dotyczącej naszego miasta, razem ze słuchowiskiem „Jeleń z Łomży”. Chcemy ją wydać we wrześniu!
Wystąpili również laureaci konkursu literackiego „Łomża miasto moich marzeń” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową  nr 2 w Łomży oraz wręczono nagrody w konkursie plastycznym  Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży „Razem malujemy nasze bulwary”. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, a jego najmłodsi laureaci to: 8-letnia Oliwia Dzieżgowska, 5-letnia Weronika Gałczyk oraz licząca zaledwie 2,5 roku Maja Kalinowska.  Nagrodzone prace będzie można oglądać w holu ratusza a później w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łomży.
Nie zabrakło też konkursu plastycznego w dniu imprezy. Dzieci bardzo chętnie zasiadały przy barwnych stolikach, by wziąć udział w „Chodnikowym malowaniu” pod okiem pań bibliotekarek. A ci nieco starsi mieli okazję sprawdzić swą wiedzę w konkursie z nagrodami „Czy znasz swoje miasto”. 
– Jest dla mnie naprawdę radością, jeśli jesteśmy w stanie coś zrobić dla Łomży – mówiła jedna z inicjatorek imprezy Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Łomży. 
– Nie tylko uatrakcyjnić mieszkanie tutaj, ale tak wszystko zorganizować, żebyśmy się wspólnie spotykali, cieszyli z tego co mamy i co się wokół nas dzieje!
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Mateusz Zeszut
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Jan Suchodoła oraz Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Jan Suchodoła oraz Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski z małżonką i wiceprezydent Mirosława Kluczek
Foto: Mirosława Kluczek czyta legendę
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę