Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska wyprawa rowerowa do Katynia i Smoleńska

Główne zdjęcie
fot. Jacek Babiel

Zaplanowali wyjazd w niedzielę po mszy św. o godz. 7. 30 w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. W poniedziałek rano zamierzają - jeśli wszystko z pogodą, kondycją, sprzętem i celnikami dobrze pójdzie - przekroczyć granicę Polski z Białorusią. Piętnaścioro łomżyńskich rowerzystów chce w piątek stanąć w miejscu, gdzie wiosną 1940 roku zostało zamordowanych przez sowieckich NKWD-zistów strzałem w tył głowy ponad 20 tysięcy polskich oficerów, żołnierzy i policjantów... Chcieliby również stanąć na ziemi w Smoleńsku, gdzie 10. kwietnia 2010 rozbił się samolot z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i 95 osobami na pokładzie...

Józef Babiel pokazuje okolicznościową koszulkę
Józef Babiel pokazuje okolicznościową koszulkę
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel

Wyprawy rowerowe z parafii Krzyża Świętego mają sześcioletnia tradycję: najpierw cztery razy cykliści podążali do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie, roku temu za cel obrali sobie Wzgórze Krzyży w okolicy litewskiego miasta Szawle, natomiast teraz – Katyń i Smoleńsk.
- Myślę, że chyba każdy Polak chciałby na tej ziemi stanąć... - mówi z zadumą Józef Babiel (lat 56), współorganizator łomżyńskiej wyprawy rowerowej do Katynia i Smoleńska. - Po mszy świętej w kościele Krzyża Świętego pojedziemy z dziedzińca ulicami Zawadzką i Prusa, a potem aleją papieską przez park Jana Pawła II pod Pomnik Sybiraków przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zapalimy dwa znicze i pomodlimy się... Następnie ulicą generała Władysława Sikorskiego przez nowy most im. majora Hubala nad Narwią do Piątnicy, po czym na rondzie skręcimy na Wiznę. Po noclegu w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w jednej z miejscowości przed granicą w poniedziałek rano mamy nadzieję dotrzeć na Białoruś.
Nasi rowerzyści zostali zaproszeni przez władze miasta Gorki, które zapewnią im noclegi i będą służyć pomocą na miejscu. Do Katynia chcieliby dotrzeć w piątek, a później do Smoleńska. Z obu miejsc przywiozą woreczki z ziemią, która rozsypią przy Pomniku Sybiraków w Łomży.
- Będzie nam miło, jeśli inni łomżyńscy rowerzyści po porannej mszy św. w niedzielę zechcą nam towarzyszyć chociaż na części naszej trasy – zachęca Józef Babiel.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę