Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Podróż po stacjach życia francuskiego artysty

Plenerowy spektakl „Tutaj” francuskiego teatru Oriantheatre Dance Company okazał się - zgodnie z zapowiedziami organizatorów i oczekiwaniami widzów - wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu „Walizka”. Awangardowe przedstawienie łączące nowoczesność formy z perską poezją pochodzącą z XIII wieku zostało bardzo ciepło przyjęte przez liczną publiczność. Nie bez przyczyny, bo przecież każdy chciałby wiedzieć kim tak naprawdę jest i dokąd zmierza…

Drugi dzień konkursowych zmagań na festiwalu teatralnym „Walizka” stał pod znakiem bardzo różnorodnych spektakli. Grupa Coincidentia i Białostocki Teatr Lalek zaprezentowały familijne widowisko„Słoń i Kwiat”. Theater des Lachens z Niemiec wykonał metafizyczne przedstawienie „Kleist - o teatrze marionetek lub pokonywanie grawitacji w trzech aktach”, a węgierski Bóbita Puppet Theatre spektakl „Piotruś i Wilk”, adresowany zarówno do dziecięcej jak i dorosłej publiczności. Był to jednak zaledwie wstęp do tego co wydarzyło się wieczorem na Starym Rynku. Grający w „Tutaj” główną rolę Mehdi Farajpour ponownie sięgnął po inspiracje literackie, jednak poszedł znacznie dalej niż w roku 2011, kiedy to otrzymał w Łomży nagrodę za reżyserię sztuki „Beckett”, opartej na motywach powieści „Ostatnia taśma Krappa” tegoż autora. Jedynym punktem wspólnym łączącym tamten spektakl z najnowszą propozycją francuskiego twórcy jest ich dwupłaszczyznowość. Tym razem punktem wyjścia dla Farajpoura okazały się wiersze Rumiego, wybitnego perskiego poety i mistyka, żyjącego w latach 1207 –1273. Dokładnie zaś w „Tutaj” można prześledzić historię zainspirowaną korespondencją Rumiego z jego przyjacielem i zarazem duchowym mistrzem Shamsem. Przyjaciele którzy nigdy się nie spotkali wymieniają między sobą krótkie listy, zawierające zarówno informacje bardzo istotne o wojnach, głodzie czy masakrach jak i te najbardziej trywialne, np. o dostępności gazet w kawiarni. Korespondencję utrudnia im fakt, że jeden z nich znajduje się w permanentnej podróży, dlatego czasem kolejny list wkłada mu do kieszeni nieznajomy na dworcu lub też przynosi go wiatr w najmniej spodziewanym momencie. Kiedy w końcu podróżnik dociera do kresu swej drogi na szczycie wysokiej, pokrytej śniegiem, leżącej nie wiadomo gdzie góry oświadcza, że jego adresem będzie od tej chwili „Tutaj” czyli właśnie to miejsce. Wypowiada też następujące słowa: „Mam nadzieję, że mój koniec jest moim przeznaczeniem”. Bowiem owa ciągła wędrówka to tylko jeden z aspektów spektaklu. Drugim, może nawet znacznie bardziej istotnym, wydaje się ta podróż w aspekcie dualności człowieka, gdzie występujące w spektaklu księżyc i słońce symbolizują ciągły ruch oraz trwanie w bezruchu. Są przyjaciółmi, ale też bardzo specyficznymi, bo nigdy się nie spotkali i pewnie nigdy do tego nie dojdzie, mimo ich ogromnej bliskości.
Dlatego „Tutaj” jest też analizą stosunku człowieka do siebie samego, wynikającego z owej specyficznej zależności ciał niebieskich oraz jednostek ludzkich.
I pomimo tego, że poza przeczytanymi listami w spektaklu nie padają żadne inne słowa oraz nie ma dialogów, każdy widz może sam zadać sobie odpowiednie pytanie: Kim jestem? Mam trwać tu i teraz czy raczej próbować coś zmienić? A jeśli zdecyduję się na podróż, kiedy ją przerwać? Kiedy będzie wiadomo, że osiągnąłem swoje wymarzone „Tutaj”? 
Ale autorzy spektaklu nie podsuwają widzowi gotowych rozwiązań – na to ostatnie pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam…

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Mehdi Farajpour
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę