Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Teatralna „Walizka” otwarta po raz 26!

Spektakl „Jak Shlemiel szedł do Warszawy” słoweńskiego teatru Lutkovno Gledališče Maribor rozpoczął Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Wcześniej, podczas oficjalnego otwarcia festiwalu jego dyrektor Jarosław Antoniuk podkreślał, że Łomża „na kilka dni staje się ważnym miejscem na mapie kulturalnej kraju”. – Ten festiwal wyróżnia się na tle innych różnorodnym programem, promuje aspekt dialogu, który łączy publiczność z twórcami, a mieszkańców miasta z teatrem! - mówił Jarosław Antoniuk. Dyrektorowi wtórował prezydent Mieczysław Czerniawski mówiąc, że „każdego roku przez te 26 lat, mieszkańcy Łomży oczekują tych czterech dni uczty teatralnej!”

Jarosław Antoniuk i bp Tadeusz Bronakowski
Jarosław Antoniuk i bp Tadeusz Bronakowski
Jarosław Antoniuk i Jacek Piorunek
Jarosław Antoniuk i Jacek Piorunek
Jarosław Antoniuk i Mieczysław Czerniawski
Jarosław Antoniuk i Mieczysław Czerniawski

Jak co roku festiwal zapoczątkowała aktorska scenka autorstwa Krzysztofa Zemło i Tomasza Rynkowskiego, który wcielił się w rozbitka oczekującego pomocy od festiwalowego symbolu – Pegaza. Po oficjalnych przemówieniach scena łomżyńskiego teatru należała już tylko do aktorów. Jako pierwszy w konkursie wystąpił Lutkovno Gledališče Maribor ze Słowacji. Troje aktorów zaprezentowało sztukę „Jak Shlemiel szedł do Warszawy”, opartą na motywach  książki Isaaca Bashevisa Singera. Ta symboliczna podróż zwykłego szaraczka,  poszukującego czegoś wyrastającego ponad codzienną szarą rzeczywistość, zakończyła się nieoczekiwaną konkluzją, że świat jest wszędzie taki sam, bez względu na to, gdzie się znajdujemy i dokąd zmierzamy.
Kolejne spektakle konkursowe będą głównym punktem każdego festiwalowego dnia, do soboty włącznie. Niektóre z teatrów biorących udział w konkursie, jak chociażby  Oriantheatre Dance Company z Francji czy Theater des Lasches z Niemiec są już znane łomżyńskiej publiczności. Inne wystąpią w naszym mieście po raz pierwszy, a dla teatrów z Izraela, Włoch, Grecji, Węgier, Słowacji oraz Słowenii będą to pierwsze występy w Polsce. 
Na Starym Rynku zaprezentują się zaś poznański Teatr Ósmego Dnia w spektakularnym spektaklu „Czas matek”, Teatr A3 z Policznej w uniwersalnej sztuce „Zmysły” oraz biorący udział konkursie Oriantheatre Dance Company. 
Jeszcze dziś miłośników teatru czeka też otwarcie wystawy wybitnego malarza i scenografa teatralnego Mikołaja Maleszy w Galerii Pod Arkadami. Piątek z kolei, poza pięcioma spektaklami, będzie też stał pod znakiem muzyki związanej z teatrem – w kawiarni TLiA odbędzie się bowiem koncert teatralnych piosenek Bogdana Szczepańskiego.
Finał festiwalu w sobotę uświetni zaś pozakonkursowy pokaz najnowszego spektaklu łomżyńskiego teatru „Calineczka”.  

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Marek Maliszewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę