Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

„Walizka” pełna atrakcji już w tym tygodniu

Spektakle dla dzieci oraz dorosłych, widowiska plenerowe z pełnym rozmachu przedstawieniem Teatru Ósmego Dnia na czele, a także specjalne przedstawienie przygotowane dla Łomży wypełnią program rozpoczynającego się w środę 12. czerwca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. – Festiwali w Polsce jest w tej chwili 550 – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu. – Z tego może 15-20 to festiwale znane, mające swoją tradycję i pewien kształt artystyczny. Wśród tych festiwali jest i nasz. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę mieszkańców miasta i okolic zaprosić na takie wydarzenie!

26 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” potrwa cztery dni. Do konkursu w tym roku  zgłosiło się ponad 110 teatrów, z których wybrano 13, które będą rywalizować o Grand Prix. Są wśród nich cztery zespoły z Polski oraz po jednym z Białorusi, Francji, Grecji, Izraela, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch.
– Są to bardzo różne spektakle – mówi dyrektor Antoniuk. – Trzy teatry były już wcześniej w Łomży, kilka z nich będzie u nas po raz pierwszy. 
Wydarzeniem części konkursowej festiwalu będzie plenerowy spektakl „Tutaj” francuskiego teatru Oriantheatre Dance Company. Twórca teatru i spektaklu Mehdi Farajpour dwa lata temu otrzymał w Łomży nagrodę za reżyserię. W tym roku przygotował oparte na perskiej literaturze duże widowisko, w które, poza ekipą francusko-irańską będą też zaangażowani pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
– Spektakl ten jest specjalnie przygotowany pod kątem Łomży – podkreśla Jarosław Antoniuk. – Wymaga bardzo dużej przestrzeni, dlatego zostanie zaprezentowany na rynku jako widowisko multimedialne. 
Jak co roku nie zabraknie też innych przedstawień plenerowych na Starym Rynku. 
– Stało się pewną tradycją, że zapraszamy widowiska uliczne i publiczność chyba pokochała takie spektakle – mówi Jarosław Antoniuk. – W tym roku będziemy gościć Teatr Ósmego Dnia z bardzo dobrym spektaklem „Czas matek”. Tak dużego spektaklu jeszcze w Łomży nie było – mówię o samym spektaklu, inscenizacji i przygotowaniach. Z kolei bardzo ciekawym spektaklem dla dzieci, choć nie tylko, będą „Zmysły” polskiego teatru A3.
Poza licznymi przestawieniami nie zabraknie też innych atrakcji, ze specjalnym koncertem w Teatrze Lalki i Aktora. Łomżyńscy aktorzy zaśpiewają piosenki Bogdana Szczepańskiego, wybitnego kompozytora, aranżera i muzyka, związanego nie tylko z TLiA, ale również Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. 
– Bogdan Szczepański to kompozytor, który nie jest chyba w Łomży doceniany – ocenia Jarosław Antoniuk. – A jest fantastycznym kompozytorem, piszącym znakomitą muzykę i świetne piosenki. To, co robi w kraju i za granicą ma bardzo wysoki poziom artystyczny. 
W tym roku aktorzy przypomną jego piosenki do spektakli, ale część z nich to będą piosenki napisane specjalnie na to spotkanie!

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę