Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sąd potwierdził bałagan w (ratuszu) papierach

Mieszkańcy z ul. Kamiennej wygrali z miastem spór o unieważnienie części uchwały dotyczącej przebiegu ich ulicy. Miasto wytyczyło ją przez ich działki bo opierało się na nieaktualnych mapach. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który rozpatrywał skargę, nie miał wątpliwości, że działania władz były bezprawne i naruszył interes mieszkańców. Zdaniem sądu „nie może pozostawać stan prawnym, niezgodny ze stanem faktycznym oraz z wcześniej podjętymi decyzjami”, a „zaistniała niespójność powstała, czy to z błędu, czy przeoczenia, winna być sprostowana przez Radę Miejską Łomży”.

Sprawa dotyczyła uchwały Rady Miejskiej w Łomży z 27 maja 2009 r. w sprawie zaliczenia ulic w Łomży do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu. Mieszkańcy z ulicy Kamiennej, której przebieg wytyczono przez ich działki, najpierw żądali zmiany jej zapisów od władz miasta, ale te odmówiły twierdząc, że wszystko było zgodnie z prawem. Nie wszyscy dali się zbyć. Dwie rodziny zaskarżyły więc uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. I 
rozpatrując ich skargę dla sądu „nie ulega wątpliwości, że uchwała (…) została podjęta, przynajmniej częściowo, niezgodnie z wcześniejszymi decyzjami podziałowymi zatwierdzanymi przez prezydenta Łomży. Zdaniem Sądu nie może pozostawać stan prawnym, niezgodny ze stanem faktycznym oraz z wcześniej podjętymi decyzjami, gdyż oznaczałoby to w sytuacji Skarżących, że ich działki dawno już zabudowane stanowią części składowe ulicy Kamiennej. 
Sąd zaznacza także, że konieczną przesłanką do skutecznego podjęcia przez radę gminy uchwały o zaliczeniu ulicy do kategorii dróg gminnych jest legitymowanie się przez gminę prawem własności do gruntów, po których droga taka przebiega. W sprawie niniejszej tylko część działek stanowiło własność gminy. 

Warto dodać, że w trakcie rozpatrywania skargi przez sąd miasto już przyznawało, iż prawdą jest, że doszło do pomyłki przy zaliczaniu gruntów wchodzących w skład ulicy Kamiennej, tłumacząc to  tym że „zarządca drogi nie miał wiedzy o dokonanym wcześniej podziale”, i podkreślając, że „nie jest to błąd istotny dla sprawy”. 
Sąd uznał jednak, iż deklaracja, że skarżona uchwała zostanie zmieniona „w odpowiednim czasie” tj. po wykonaniu projektu budowlanego ulicy Kamiennej, nie może mieć znaczenia po aktualnym stwierdzeniu stanu niezgodności z prawem. W wyroku WSA podkreśla, że „rozpatrywał tylko tę część uchwały, w której zaskarżeniu mieli interes prawny Skarżący. Nie zajmował się pozostałą jej treścią”.

W uzasadnieniu wyroku sąd zaznaczył także, że „załączniki graficzne do spornej uchwały są sprzeczne z załącznikiem tekstowym, co nie może się ostać, skoro obydwa stanowią integralną część uchwały”.

Poza uznaniem nieważność zaskarżonej uchwały we wskazanej części sąd zasądził także od Rady Miejskiej Łomży, na rzecz obu skarżących małżeństw, po 300 złotych tytułem zwrotu wpisów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny Miasto może się od niego odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę