Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Czy Łomża dostanie karę za politykę śmieciową?

Od 10 do 50 tys. zł – takie kary w drugiej połowie roku będą nakładać inspektorzy ochrony środowiska na samorządy za nierozstrzygnięte przetargi na wywóz śmieci. Ich przeprowadzenie zapowiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Do końca roku kontrole dotyczące wykonania ustawy śmieciowej mają się odbyć w 10 proc. gmin w Polsce. W Łomży przetarg na wywóz śmieci ogłoszono dopiero w ubiegłym tygodniu i nie jest możliwe wyłonienie zwycięzcy przed 1 lipca, czyli do dnia w którym nowa polityka śmieciowa ma zacząć obowiązywać.

- Będziemy się podczas tych kontroli koncentrować właśnie na prawidłowym wyłonieniu, w myśl ustawy o zamówieniach publicznych, firm lub firmy, które będą się zajmować utylizacją odpadów –  cytuje wypowiedź Jagusiewicz PAP.
Gminy, które nie wyłonią takich podmiotów maja być karane z uwzględnieniem tego, czy starały się procedurę przeprowadzić do końca i respektować zapisy tzw. ustawy śmieciowej, czy raczej je pomijały. 
Główny Inspektor Ochrony Środowiska wyjaśniał PAP, że inspekcja wie z przekazów medialnych, iż są samorządy, które świadomie nie chcą przeprowadzać przetargów np. ze względu na funkcjonujące w gminach spółki. 
- Jest to sprzeczne z duchem ustawy, a Inspekcja Ochrony Środowiska działa w ramach prawa. Dlatego będziemy musieli karać takie samorządy najwyższą stawką kary w wysokości 50 tys. zł – zapowiedział Jagusiewicz. 
Jeśli natomiast firmy, która ma odbierać odpady, nie uda się wyłonić np. ze względu na składane przez oferentów odwołania, to będą nakładane kary z dolnego pułapu, czyli od 10 tys. zł. 

Łomża się spóźni
W ogłoszonym w ubiegłym tygodniu miejskim przetargu na wyłonienie firm, które mają wywozić śmieci z Łomży termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu określono na 9 lipca 2013, czyli 9 dni po terminie od którego nowa polityka śmieciowa ma zacząć obowiązywać. Zwycięska firma, lub firmy (bo miasto podzielono na dwa obszary), będą wozić śmieci z Łomży do końca 2014 roku, ale problemem jest określenie od kiedy. W ogłoszeniu zapisano rozpoczęcie terminu realizacji zamówienia na 1 sierpnia 2013 roku, przy czym w uwagach podano, że termin ten „to termin nie wiążący, wyłącznie orientacyjny – wymuszony przez wymogi oprogramowania do niniejszego Ogłoszenia”. 

Od 1 lipca śmieci staną się własnością miasta
Rzecznik prasowy prezydenta Łomży zapewnia, że do 1 lipca Łomża nie utonie w śmieciach, mimo że do tego czasu nie uda się rozstrzygnąć przetargu na wywóz śmieci z miasta.  
- Miasto Łomża posiada wyposażenie techniczne i kadrowe, wystarczające do spełniania obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym w zakresie odbioru odpadów od gospodarstw domowych. Trwa ocena stanu prawnego wykonywanych usług na rzecz mieszkańców przez MPGKiM w okresie przejściowym, do czasu podpisania umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu – podała Anna Sobocińska.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę