Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Partyjniactwo to też praca...

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski

Przez 18 lat, czyli niemal połowę zawodowego życia, w mozole pracował na rzecz wcielania w Polsce ideologii marksizmu-leninizmu, umacniania autorytarnej i niedemokratycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jako przewodniej siły narodu, oraz jak się wówczas wydawało nierozerwalnego braterstwa ze Związkiem Sowieckim. Kariera polityczna prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego jest znana. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest ona związana także z jego karierą zawodową. Tę ujawniono na żądanie radnych przy okazji wniosku o przyznanie prezydentowi Czerniawskiemu nagrody jubileuszowej z okazji 40-lecia pracy. Sam przebieg debaty radnych był pełen dramatycznych zwrotów akcji - łącznie z cofnięciem uchwały do komisji i zarządzeniem ponownego głosowania.

Z przedstawionej przez sekretarza miasta Tamarę Małachowską informacji wynika, że karierę zawodową prezydent zaczynał w 1971 roku w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej (ZMS) w Białymstoku. (To może być zaskoczeniem, bo dotychczas mówiono – jest tak także w życiorysie na stronie ratusza - że od 1971 do 1972 pracował jako nauczyciel, ale w informacji Małachowskiej nie było o tym nawet wzmianki.) ZMS to poprzedniczka powstałego w 1976 roku Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i organizacja całkowicie podporządkowana niepodzielnie władającej wówczas krajem komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Głównym celem ZMS było przygotowywanie członków do wstępowania w szeregi PZPR, a Czerniawski pracował tu do 1973 roku kierując Zarządem Powiatowym ZMS w Łomży. Jego kariera polityczna i zawodowa rozwijała się wyjątkowo szybko. Już w 1973 roku, mając 25 lat, Mieczysław Czerniawski znalazł zatrudnienie jako etatowy pracownik Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łomży. Pnąc się po szczeblach partyjnej kariery był m.in. I Sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR, i sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego, a w 1986 roku został najwyższym szefem partii w ówczesnym województwie łomżyńskim – czyli, jak się to wówczas nazywało - I sekretarzem KW PZPR w Łomży. Na tym stanowisko pozostał do stycznia 1990 roku, czyli do samego końca partii. Gdy rozwiązano PZPR, ujmując rzecz formalnie, jego kariera polityczna i zawodowa rozeszły się na dwie różne, choć przez kolejne lata ściśle się przenikały.
Pół roku wcześniej, w tzw. wyborach „kontraktowych” (4 czerwca 1989 roku ), startujący z listy PZPR, ale dopiero po wyborczej dogrywce (18 czerwca), Mieczysław Czerniawski po raz pierwszy został posłem. Był nim do 1991 roku Czerniawski. 
I tu w informacji Małachowskiej o stażu pracy prezydenta jest dwuletnia dziura. Według informacji dostępnych w sieci od 1990 Czerniawski miał być prezesem „WIMEX” sc. 
Formalnie w 1993 roku Mieczysław Czerniawski ponownie został posłem i w tym samym roku znalazł również zatrudnienie w łomżyńskim biurze warszawskiej firmy „Polservice”. I przez kilkanaście kolejnych lat nic się nie zmieniało. W Sejmie Czerniawski nieprzerwanie był do 2005 roku, a w „Polservice” pracował do 2007 roku. 
W kolejnych latach kariera jego zawodowa nabrała dynamizmu i dramatyzmu. W okresie październik – grudzień  2007 roku obecny prezydent Łomży zarejestrowany był w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży jako bezrobotny i pobierał nawet „kuroniówkę”. 
W 2008 roku powrócił do pracy w „Polservice”.  Od lutego do sierpnia 2009 roku roku pracował w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, a w latach 2009-2010 w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
14 grudnia 2010 roku Mieczysław Czerniawski, po wygranych wyborach samorządowych, złożył ślubowanie przed Rada Miasta i formalnie zaczął pracować jako prezydent Łomży.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta, po długiej dyskusji, pełnej dramatycznych zwrotów akcji - związanych przede wszystkim z pytaniem czy do stażu można wliczyć okres bezrobocia, co skutkowało przerwą, cofaniem wniosku do komisji i zarządzeniem ponownego głosowania – radni Łomży uznali, że 16 maja 2013 roku  prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski nabył prawa do nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego. „Nagroda 40-lecia” wyniesie około 37 tysięcy złotych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę