Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Giganci polskiego jazzu jadą do Łomży

– Jeśli chodzi o muzykę to jesteśmy najlepsi w dwóch gatunkach: klasyce i jazzie – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w sobotę Novum Jazz Festival. – Mamy się czym pochwalić w świecie i dlatego zapraszam najlepszych polskich muzyków! Finałem tegorocznej edycji łomżyńskiego festiwalu będzie koncert trio wybitnych wirtuozów: Piotra Lemańczyka, Adama Pierończyka oraz Krzysztofa Gradziuka. Zagrają też młode wilki polskiego jazzu, w tym zdobywający coraz większą sławę na świecie pianiści Sebastian Zawadzki i Michał Wierba oraz puzonista Michał Tomaszczyk. Odbędzie się też przegląd młodych wykonawców muzyki jazzowej, w którym weźmie udział utalentowana wokalistka z naszego regionu.

Novum Jazz Festival w ciągu pięciu lat istnienia stał się jednym z wiodących festiwali w Polsce. Wszystko dzięki formule promującej wybitnie utalentowanych młodych muzyków z naszego kraju oraz umożliwieniu im wzięcia udziału w konkursie.
– Festiwali jazzowych w Polsce jest ponad sto – wyjaśnia Dziewa. – Natomiast samych konkursów jest mało, dosłownie kilka. Jeśli zaś chodzi o konkursy dla muzyków indywidualnych, nasz festiwal jest jednym z dwóch w Polsce, obok Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Magnesem przyciągającym publiczność na festiwalowe koncerty są też występy gwiazd. Tu  przeważali dotąd wyśmienici polscy muzycy i podobnie będzie w tym roku. 
– Trio Piotr Lemańczyk/Adam Pierończyk/Krzysztof Gradziuk to mistrzowie Polski! – mówi Dziewa – To muzycy na najwyższym światowym poziomie, grający bardzo wyrafinowaną, efektowną muzykę – bardzo nowoczesny jazz, ale oparty na tradycji lat 50. i najlepszych ówczesnych wzorcach, jak kwintet Milesa Davisa.
Jeszcze nie tak utytułowani, ale równie utalentowani są występujący pierwszego dnia festiwalu pianiści Sebastian Zawadzki i Michał Wierba. Ogólnopolska kariera Zawadzkiego rozpoczęła się w Łomży, Wierba jest również doskonale znany tutejszej publiczności. Pierwszy wystąpi w solowym recitalu, drugi pod szyldem Michał Wierba Doppelganger Project z udziałem wokalistki Patrycji Zarychty. 
– Ten projekt to kwartet z fortepianem i bardzo wzbogaconą sekcją perkusyjną – opowiada Dziewa. – Czymś podobnym zajmował się w latach 70. genialny Herbie Hancock. Bardzo ciekawa jest też wokalistka, znana ze współpracy, m.in. z Leszkiem Możdżerem. 
– Sebastian Zawadzki to taki współczesny romantyk i wyśmienity muzyk, co potwierdził nagrodami we Włoszech – zespołową i dla najlepszego muzyka festiwalu – mówi Dziewa . 
– Brał udział we wszystkich edycjach naszego festiwalu – kiedy przyjechał pierwszy raz do Łomży nie miał jeszcze 17. lat. Jego pierwsze kompozycje były jeszcze dosyć naiwne, ale już wtedy zdradzały jego wielki talent. Po roku zdobył III nagrodę w konkursie, dwa lata temu wygrał go.
Wystąpi też ubiegłoroczny zwycięzca konkursu puzonista Michał Tomaszczyk. Laureat licznych krajowych i międzynarodowych konkursów zagra ze swym zespołem Biotone.
– Staram się też, żeby festiwal zawsze zaczynał się od akcentu lokalnego – mówi Dziewa. 
– W tym roku zaśpiewa i zagra na instrumentach klawiszowych Łukasz Sienicki.
W konkursie wystąpi zaś pochodząca z Turośli wokalistka Alicja Serowik, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zmierzy się ona z 11. wyśmienitych młodych wokalistów 
i instrumentalistów, walczących o Grand Prix i tytuł Nowej Nadziei Jazzu. 
– Ci młodzi ludzie są tak znakomici, że jest mi czasem ich szkoda, bo w Polsce nie mają za bardzo gdzie się pokazać, muszą wyjeżdżać za granicę, żeby ktoś ich dostrzegł – podkreśla Dziewa. – A grają nieprzeciętnie! I zademonstrują to na pewno również w czasie tegorocznego konkursu. Pojawią się też muzycy wybitni, którzy są znani węższemu gronu miłośników muzyki na świecie, ale często są nawet lepsi od tych, którzy idą na artystyczne kompromisy, nagrywając płyty pod dyktando wytwórni. Dlatego warto przekonać się, jak wyśmienici muzycy już niedługo zagrają w Łomży!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę