Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Krew oddana w czerwcu jest darem serca na lato

- Latem zawsze brakuje nam krwi w magazynach szpitalnych, ponieważ mniej osób zgłasza się do naszej stacji krwiodawstwa i jest więcej wypadków – mówi Anna Ogrodnik-Wycik, kierownika łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Dlatego organizujemy w czerwcu przez cały miesiąc wyjazd krwiobusu w teren oraz pobieramy krew w szkołach i instytucjach. W Łomży najbliższe akcje oddawania krwi zorganizujemy w środę, 5. czerwca, przed Galerią Veneda, oraz w niedzielę, 9. czerwca, w Centrum Katolickim.

- Wyjazdy ambulansu do pobrań krwi mają ułatwić udział w akcji tym, którzy mieli już kontakt z krwiodawstwem, lub zachęcić tych, którzy chcieliby podzielić się swoją krwią z bliźnimi po raz pierwszy – wyjaśnia lekarka. - W okresie letnim jest większa wypadkowość z powodu dużego ruchu komunikacyjnego na drogach. Zwiększa się liczba wypadków wśród dzieci i przy pracach w polu. Wszystkie szpitale odczuwają wówczas większe zapotrzebowanie na bezcenny lek, jakim jest krew. Z drugiej strony, mamy jej mniej w magazynach, ponieważ stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a młodzież oddająca krew w czasie roku szkolnego również jest na wakacjach. 
Zdaniem lek. med. Anny Ogrodnik-Wycik, ubiegłoroczny czerwiec był bardzo udany: w oddziale w Szpitalu Wojewódzkim  w Łomży przyjęto ok. 400 donacji, gdy akcje wyjazdowe dały ich ponad 600 (średnia miesięczna w roku 500 - 600). To łącznie ponad 1 000 worków z bezcennym lekiem po 450 ml. Zabieg poboru krwi trwa od czterech do ośmiu minut i mogą mu się poddać ludzie w wieku 18 – 65 lat, mający z sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Honorowe oddanie krwi jako również „się opłaca”, gdyż na miejscu wykonywane są badania laboratoryjne grupy krwi i w kierunku chorób (WZT typu B i C, HIV czy kiła). Przed donacją należy zjeść lekki posiłek, nietłusty z dwóch czy trzech kanapek, i wypić więcej niż zwykle herbaty, soku, wody mineralnej...
- Zachęcamy do podzielenia się krwią, bo to niezwykle humanitarny czyn – podkreśla lekarka. - Nigdy nie wiadomo, komu się przyda, komu uratuje życie. Może komuś ze znajomych lub bliskich?

Plan ekip pobierających krew w czerwcu 2013 r.
Czerwcowa zbiórka krwi w naszym regionie zacznie się od Szczuczyna w poniedziałek, 3. czerwca, kiedy to ambulans stanie na parkingu przy Muzeum Pożarnictwa w godzinach 9. - 13. Do Czyżewa dotrze we wtorek na Duży Rynek w godz. 9. - 13. Przed Galerią Veneda w Łomży zaparkuje w środę w godz. 11. 17. W Zambrowie zbiórka krwi odbędzie się w czwartek w godz. 8.30 – 14. przed Lidlem, w Ciechanowcu w piątek w godz. 9. - 14. przed Urzędem Miasta, a w Szepietowie w sobotę w godz. 9. - 13. na parkingu przy ulicy Kolejowej. Łomżyński etap akcji nie będzie wymagał krwiobusu, gdyż zbiórka „daru życia” zostanie przeprowadzona w tymczasowych punktach poboru. Zacznie się w niedzielę, 9. czerwca, w godz. 8. - 14. w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55, następnie punkty krwiodawstwa przeniosą się do szkół, gdzie nauczyciele i pełnoletni uczniowie w godz. 8.30 - 13 także oddadzą krew: „Mechaniak” w poniedziałek, III LO we wtorek, „Ekonomik” w  środę, zaś „Weta” w piątek, 14. czerwca. Zespół Szkół w Czyżewie zaprasza do swego punktu wszystkich chętnych we wtorek, 18. czerwca, w godz. 9. - 13., natomiast Urząd Celny w Łomży – w godz. 9. - 14. w środę. Ambulans krwiodawczy dotrze do Kolna przed Urząd Miasta w piątek, 28. czerwca, gdzie będzie można oddać krew w godz. 9. - 13. Ostatnim punktem poboru czerwonego leku, podarowanego dla ratowania zdrowia i życia potrzebującym, stanie się świetlica OSP w Kuziach. Strażacy i mieszkańcy oddadzą tam dar ze szczerego serca w niedzielę, 30. czerwca, w godz. 10. - 14.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę